banner15

Guantanamo'dan salıverilen Taliban lideri barış istedi

Afganistan'da Taliban grubunun lideri Molla Ömer'in ardından önderlik yapacak üç kişiden biri olarak gösterilen, bir zamanların Guantanamo tutuklusu Molla Zakir, Taliban grubuna barış görüşmelerine katılması çağrısı yaptı

Guantanamo'dan salıverilen Taliban lideri barış istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Taliban'ın üst düzey liderlerinden Molla Kayyum Zakir, Taliban liderlerinin Afgan hükümeti, ABD ve diğer Batılı ülkelerle barış görüşmelerine katılması gerektiğini söyledi. Mola Zakir Taliban grubunun konseyine gönderdiği bir mektupta, hareketin iç ve dış politikalarında yeni bir strateji belirlenmesi gerektiğini de belirtti. Zakir'in yolladığı mektupta 12 maddeden oluşan bir teklif de olduğu belirtiliyor.

Bu arada, Taliban grubu sözcüsü, Zabiullah Mücahit, bugüne kadar Molla Zakir'in öneri mektubunun kendilerine ulaşmadığını söyledi.

Taliban grubu, yabancı ülkelerin askerleri Afganistan topraklarından çıkmadan, yabancı hükümetlerle barış görüşmelerinde yer almayacağını ve ülke yönetimine İslam'ı getirmeye odaklı mücadelelerinin devam edeceğini vurguluyor

Afgan kaynakları, Afgan istihbaratının Molla Ömer’in öldüğünü duyurmasının ardından Taliban hareketine Molla Ömer’den sonra önderlik yapabilecek üç ismin altını çizmişti. Taliban hareketine en iyi önderlik yapabilecek kişilerin ancak bu isimler olduğunu vurgulamışlardı. Bu kişilerden birincisi, dini eğitimini Pakistan’da tamamlamış Molla Ömer’in oğlu Molla Serdar Yakup'tu. İkinci kişi Molla Mansur'du ve Molla Mansur bu göreve getirildi. Üçüncü kişi ise Taliban’ın saha komutanlarından Molla Zakir Kayyum olarak belirtilmişti.

Molla Zakir Kayyum, 1973 Helmand doğumlu ve bir dönem ABD'nin Küba'daki Guantanamo hapishanesinde kalmıştı. Guantanamo'dan serbest kaldıktan hemen sonra Taliban grubunda, faaliyetleriyle yükselen Zakir, Helmand'da ordu komutanı olmadan önce Taliban içindeki siyasi çekişmeler başlayınca istifa etmişti.

İngiliz Parlamentosu terörle mücadele alt komisyonu Zakir'in "Guantanamo'dan muhtemelen ABD tarafından Afganistan'da takip edilmek ve gözönünde tutulmak amacıyla serbest bırakıldığını" öne sürmüş, "neden serbest bırakıldığı konusunda açıklama yapılmadı" sorusu sorulmuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2016, 14:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48