banner39

Hakkani örgütünün lideri vefat etti

Afganistan'da faaliyet gösteren Hakkani grubunun kurucusu Celaleddin Hakkani öldü.

Afganistan 04.09.2018, 10:32 04.09.2018, 10:49
Hakkani örgütünün lideri vefat etti

Afganistan'ın hükümet karşıtı en etkin gruplarından Taliban'dan yapılan açıklamaya göre Hakkani örgütü lideri Celaleddin Hakkani bu sabah hayatını kaybetti.

Hakkani, "Hakkani şebekesi" olarak bilinen örgütü 1970'lerde Sovyetlere karşı savaşmak için kurmuş, CIA'den ve ABD yönetiminden destek almıştı. Örgüt daha sonra ABD'ye karşı savaşmaya başlamıştı. Taliban hükümetine 1996 yılında bakan olarak dahil olan Hakkani, geçtiğimiz yıllarda örgütünün liderliğini oğluna bırakmıştı.

Hakkani şebekesi ABD tarafından 2012'den beri "terör örgütü" olarak kabul ediliyor. Celaleddin Hakkani'nin öldüğüne dair iddialar ilk kez 2015 yılında ortaya atılmıştı.

Bugün Taliban tarafından yapılan açıklamada, hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Celaleddin Hakkani, Afganistan'ın ilginç figürlerinden biriydi. Bir dönem El Kaide ve Taliban'la yakın ilişkileri vardı.

Taliban yaptığı açıklamada, "Gençliğinde hayatını ve sağlığını Allah'ın dini için sarf ettiği gibi ihtiyarlığında da aynı istikamet üzere yaşadı" denildi.

Son birkaç yıldır Hakkani'nin ölümüyle ilgili şüpheli bilgiler vardı. Bugün Taliban'ın açıklamasıyla ölümü doğrulanmış oldu.

Hakkani'nin nerede ve nasıl öldüğü ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?