banner15

Hazaralar koyun için kaçırılmış

Afganistan'da cumartesi günü kaçırılan 20 Hazara'nın bir koyun hırsızlığı sebebiyle Taliban tarafından kaçırıldığı bildirildi

Hazaralar koyun için kaçırılmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'ın Zabul şehrinde cumartesi günü Taliban grubu ile Hazaralar arasında çıkan bir koyun anlaşmazlığı nedeniyle kaçırılan 20 yolcudan 8'inin rehin tutulduğu diğerlerinin serbest bırakıldığı bildirildi.

Arabnews'te yer alan haberde, Mirwais Noorzai isimli yerel polis şefi, "Yedi Hazara rehin tutuluyor." açıklamasında bulundu. Taliban lideri Molla Takva'nın, "Hazaralar çaldıkları koyunları geri verirlerse rehineler serbest bırakılır" dediği bildirildi. Hazaraların Taliban'a ait koyunları çaldıkları için Molla Takva tarafından kaçırılmaları talimatı verildiği bildirildi. Taliban sözcüsü Kari Yusuf Ahmedi AFP'ye verdiği demeçte olayı araştıracakların açıkladı.

Kabilden Kandahara gitmekten olan üç otobüs cumartesi günü durdurularak 20 Şii Hazara yolcu kimliği belirsiz kişiler tarafından Zabul'da kaçırılmıştı.

Bu ay başında yine Zabul ilinde Haziran ayında kaçırılan ve aralarına bir kız çocuğunun da bulunduğu yedi Şii infaz edilmişti. Bu olayın ardından Kabil'de son yılların en büyük gösterisi düzenlenmiş, protestocular Cumhurbaşkanlığı sarayına girmeye çalışmıştı.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 11:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35