Hazaraların protestosu Kabil'i kilitledi | FOTO

Afganistan'a elektrik getirecek enerji hattının geçiş güzergahının kendi şehirlerinden olmasını isteyen Hazaralar hükümet karşıtı gösteri düzenledi

Hazaraların protestosu Kabil'i kilitledi | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'da Hazaralar hükümete karşı protesto gösterisi düzenledi.

Türkmenistan-Özbekistan-Tacikistan-Afganistan-Pakistan (TUTAP) elektrik projesi için rotanın Bamyan yada Salang şehirlerinden hangisinden geçeceği konusundaki tartışmalar bugün Kabil'e taşındı.

Asya Kalkınma Bankası tarafından finanse edilen multi milyon dolarlık TUTAP enerji nakil hattının planlanan rotasını protesto etmek isteyen Hazaraları organize edenler 'Despotizim sarayını sallama' çağrısı yaptı.

Kabil son yılların en büyük protestosuna sahne oluyor. Türkmenistan ve Özbekistan elektriğinin Afganistan ve Pakistan'a ulaşmasını sağlayacak TUTAP projesinin Hazaraların yoğun nüfuslu olduğu Bamyan şehrinden geçmesini isteyen Hazarlar sokaklara döküldü. Protestoya binlerce kişi katılıyor.

Kabilde ise hayat durmuş durumda. Şehir merkezine ve Cumhurbaşkanlığı sarayına çıkan yollar konteynırlarla kapatılmış durumda. Cumhurbaşkanı Gani dün projenin 2013 yılında onaylandığını ve projenin geçiş güzergahının yeniden gözden geçirileceğini açıklasa da protestonun önüne geçemedi. 

Bamyan şehrinde binlerce Hazara protesto gösterileri için biraraya geldi. "Ayrımcılığa göz yummayacağız, hükümet bu efer bizi gözardı edemez" sloganı atıldı.

Protestocular, enerji nakil hattının Hazara nüfusunun yoğun olduğu iki şehirden geçmesi isteniyor.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani Ahmedzai, enerji hattının Hazaraların bölgesinden geçmesinin çok daha fazla maliyetli olduğu gerekçesiyle reddetmişti.

Bazı protestocular Kabil'de bulunan diplomatik binalara taş attı. Sokaklara barikat olarak konulan nakliye konteynırlarının üzerine tımanarak resmi binalara ulaşmaya çalıştı.

Türkmenistan'dan Afganistan'a elektrik getirecek olan hattın güzergahının değişmesi için Hazaralar eylemlerinin devam edeceğini açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 14:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35