banner15

Helmand'da afyon savaşı 30 bin kişiyi evinden etti

Afganistan hükümetinin önemli finans kaynağı olan afyonun hasat mevsiminde, ülkede ekilen afyonun yüzde 90'ının yetiştiği Helmand'da Afgan güçleri ile Taliban arasında çatışmalar hızlandı. Bölge halkı ise evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Helmand'da afyon savaşı 30 bin kişiyi evinden etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Taliban, Afganistan'ın Helmand bölgesindeki Leşkergah kentine ilerleyişini sürdürüyor.

Afgan ordusu bölgeye destek kuvvetler yollarken, bölgedeki çatışmaların devam ettiği belirtiliyor. Nawa ilçesindenki baskınının ardından Leşkergah'a yönelen Taliban'ın şehrin güneyinden geri püskürtüldüğü gelen haberler arasında.

Kentin Taliban'ın eline geçebileceği söyleniyor, ancak AFP'ye konuşan Afganistan Savunma Bakanlığı sözcüsü Devlet Veziri, "Leşkergah güvenlik durumu bizim kontrolümüz altında. Çatışmalarda onlarca Taliban öldürüldü. Bölgeyi temişzleme operasyonunda ilerleme kaydediyoruz" açıklaması yaptı.

Yetkililer bölgede uzun zamandır devam eden çatışmalardan dolayı yiyecek ve önemli hayati ihtiyaçların bulunmasında sıkıntı yaşandığını, binlerce kişinin Leşgergah'dan kaçtığını açıkladı.

Mercimek, mısır ve pamuk hasadının yapılacağı ımevsimde yaşadıkları evleri terketmek zorunda kalan 30 bin kişinin çatışmalardan dolayı Helmand'i terk ettiği açıklandı.

HASTANELER SAVAŞA HAZIRLANIYOR

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün bulunduğu Boost Hastane yetkilileri yaklaşan büyük Helmand savaşı için hastanelerinde hazırlık yaptıklarını 300 yatak kapasiteli hastanelerinin koordinatlarını savaşan taraflara  gönderdiklerini söyledi.

ABD ise Helmand'daki çatışmaların yoğunluğuna paralel olarak karada saldırı gerçekleştiren Afgan güçlerine destek için hava saldırılarını hızlandırdı.Washington yönetimi son birkaç ay içinde Helmand'a yüzlerce asker konuşlandırdı. 

YOĞUN ÇATIŞMALARIN DEVAM ETTİĞİ HELMAND, UYUŞTURUCU MERKEZİ

Afganistan’ın güneyinde bulunan ve yıllardır yoğun çatışmalara sahne olan Helmand kenti, ülkenin uyuşturucu üretim merkezi olarak biliniyor. Tam Afyon hasadının yapılacağı bir dönemde finans kaynağı olan Helmand'da çatışmaların artması önümüzdeki günlerde daha şiddetli çatışmaların olacağını gösteriyor.

Afyonu uyuşturucuya dönüştüren fabrikaların da yer aldığı Helmand kenti, ülkenin afyon üretiminin yüzde 90'ına ev sahipliği yapıyor.

Bu nedenle Helmand vilayeti hem Taliban hem Afgan güçleri için en fazla odaklanılan bölge olma özelliği taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2016, 11:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35