banner15

Hikmetyar Afganistan'a dönüyor

Afganistan'daki silahlı muhalif gruplardan Hizb-i İslami Partisi lideri Gülbeddin Hikmetyar'ın yakın zamanda ülkenin doğusundaki Nangarhar vilayetine geleceği bildirildi

Hikmetyar Afganistan'a dönüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nangarhar Valiliği sözcüsü Ataullah Hogyani yaptığı açıklamada, Nangarhar'a gelecek Hikmetyar için hazırlıkların başladığını söyledi.

Hikmetyar'ın ikamet etmesi için özel bir yerin hazırlandığını ifade eden Hogyani, Hikmetyar'ın Nangarhar'da sürekli kalıp kalmayacağının henüz bilinmediğini belirtti.

Hogyani, ''Hikmetyar'ı Nangarhar'a geldiğinde törenle karşılayacağız'' dedi.

HİKMETYAR'IN GÜVENLİĞİNİ DEVLET SAĞLAYACAK

Barış Anlaşmasının Uygulanması Ortak Komitesi Başkanı Ekrem Kheplvak da Gülbeddin Hikmetyar'ın Afganistan'a döndükten sonra güvenliğini devlet güvenlik güçlerinin sağlayacağını kaydetti.

Hikmetyar'ın ikamet etmesi için birkaç ilde uygun yerlerin hazırlandığını söyleyen Kheplvak, son kararı Hikmetyar'ın kendisinin vereceğini vurguladı.

Kheplvak, ''Gülbeddin Hikmetyar hangi ile gelirse gelsin, kısa süre kaldıktan sonra başkent Kabil'e dönecek'' diye konuştu.

Kimi kaynaklara göre, Hikmetyar'ın ailesi geçen günlerde Nangarhar'a geldi.

BARIŞ ANLAŞMASI

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ile Hizb-i İslami lideri Hikmetyar arasında yaklaşık 2,5 ay önce barış anlaşması imzalanmıştı.

Anlaşma maddeleri arasında Gülbeddin Hikmetyar ve parti üyelerinin adlarının uluslararası kara listeden çıkarılması, Kabil'de güvenle yaşayabilmeleri için ayrı bir kışla yapılması, devlet imkanlarından yararlanmalarının sağlanması ve tutuklu parti mensuplarının serbest bırakılması yer alıyor.

Hizb-i İslami Partisi, 14 yıldır Afganistan hükümetine karşı savaşıyordu. Örgüt üyeleri birçok kez Kabil başta olmak üzere çeşitli kentlerde güvenlik güçlerini ve yabancıları hedef alan saldırılar da düzenlemişti.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 15:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48