banner39

Hikmetyar barış görüşmelerinden çekildi

Afganistan'daki Hizb-i İslami'nin lideri Gulbeddin Hikmetyar Afgan hükümeti ile barış görüşmelerinden çekildi.

Afganistan 29.06.2016, 10:21 29.06.2016, 11:18
Hikmetyar barış görüşmelerinden çekildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'da Hizb-i İslami lideri Gulbeddin Hikmetyar, Afgan hükümeti ile yapılan barış görüşmelerinden 27 Haziran'da geri çekildi.

Hikmetyar ile Afgan hükümetinin anlaşmaya çok yakın olduğu düşünülürken, Hikmetyar'ın Afgan hükümetinden barış için yeni taleplerde bulunduğu ortaya çıktı. Hikmetyar Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani'ye bir mektup yazarak, hükümetin ABD ile tüm anlaşmalarını sona erdirmesini, ABD'nin ve diğer yabancı askerlerin Afganistan'dan çekilmesi gerektiğini söyledi.

Ülkedeki yabancı askerlerin varlığının kilit noktası olduğu görüşmelerde Taliban, barış görüşmelerini reddetmişti. Taliban öncesi Afganistan’ın en güçlü hareketlerinden olan Hizbi İslâmî Hikmetyar’ın birçok etkili elemanı hükümet içerisinde önemli görevler üstlenmişlerdi.

Hikmetyar, ABD'nin terör listesinde bulunuyor. 1996 yılında Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinden sonra 20 yıl başkente giremedi. 2001 yılına kadar İran’da kaldı. Hikmetyar, Afganistan'daki iç karışıklıklarla ilgili İran’ı en sert eleştirenlerden. 

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?