banner39

İki günlük bilanço: 40 Afgan askeri 118 Taliban öldü

Helmand kentinde son iki gündür devam eden çatışmalarda yaklaşık 40 Afgan güvenlik gücü mensubu ile 118 Taliban militanı öldürüldü

Afganistan 31.05.2016, 16:49 31.05.2016, 16:49
İki günlük bilanço: 40 Afgan askeri 118 Taliban öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan’ın güneyindeki Helmand kentinde son iki gündür süren çatışmalarda yaklaşık 40 Afgan güvenlik gücü mensubu ile 118 Taliban militanının öldürüldüğü açıklandı.

Helmand kentindeki Polis Yetkilisi Esmatullah Dawlatzai yaptığı açıklamada, son iki günde Helmand kentinin Nad Ali, Gereşk ve Nahresarac ilçeler olmak üzere değişik bölgelerinde çatışmaların devam ettiğini bildirdi.

Dawlatzai, çatışmalarda 40 Afgan güvenlik gücü mensubunun hayatını kaybettiğini belirtti.

Helmand Valisi Hayatullah Hayat da son iki günde Taliban ve Afgan güvenlik güçleri arasında devam eden çatışmalarda 118 Taliban üyesinin öldürüldüğünü ifade etti.

Sadece dün gece 33 militanın yaşımını yitirdiği bilgisini veren Hayat, Helmand ilinde güvenlik güçlerine destek vermek için Kabil’den takviye güçlerin geldiğini duyurdu.

Taliban Sözcülerinden Kari Yusuf Ahmadi, yaptığı yazılı açıklamada, Afgan güvenlik güçlerine yönelik kentin genelinde geniş çaplı saldırılar düzenlediklerini, birçok bölgeleri ele geçirdiklerini ve çok sayıda Afgan güvenlik gücü mensubunu öldürdüklerini iddia etti.

Helmand kentinin Leşkergah bölgesinde 3 gün önce Taliban tarafından yerel polis kontrol noktalarına düzenlenen saldırılarda yaklaşık 30 polis hayatını kaybetmiş, 7 polis kontrol noktası da Taliban’ın eline geçmişti.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?