banner39

banner35

İngiltere'den Afganistan'a 30 komando

Amerikan askerlerinden sonra İngiliz askerleri de Afganistan'a geri döndü. İngiltere, Helmand'a 30 SAS komandosu gönderdiğini açıkladı

Afganistan 22.12.2015, 13:16 22.12.2015, 13:29
İngiltere'den Afganistan'a 30 komando

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz hükümeti, NATO'nun Afganistan'daki Uluslararası Kararlı Destek Misyonu çerçevesinde bölgeye İngiliz askeri sevk edildiğini duyurdu.

İngiltere Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Birleşik Krallık'ın Afganistan'daki Uluslararası Kararlı Destek Misyonu'na verdiği katkı çerçevesinde Helmand'daki Şorabak Kampı'na, danışmanlık görevini üstlenecek az sayıda İngiliz personeli sevk edildi" ifadesi kullanıldı.

Bölgeye gönderilen İngiliz askerlerinden üçünün geniş bir NATO ekibinde yer aldığı ve Afganistan ordusuna tavsiyelerde bulunduğu belirtilen açıklamada, bölgeye sevk edilen personelin muharip olmadığı, kamp dışında da görevlendirilmeyeceği vurgulandı.

Açıklamada, ülkede Afgan güvenlik birimlerine danışmanlık desteği veren yaklaşık 450 İngiliz askerinin bulunduğu hatırlatıldı.

İngiliz Times gazetesi ise yaklaşık 30 İngiliz SAS komandosunun ABD özel kuvvetleri ve Afgan ordusuna destek çerçevesinde Helmand'a sevk edildiğini yazdı. Savunma Bakanlığı, bu habere ilişkin yorum yapmayı reddetti.

Basından ilçede yaşananlar gizlenmeye devam ediyor.

İngiltere, geçen yıl Afganistan'da bulunan son askeri üssünü de Afgan güvenlik güçlerine devrederek bu ülkedeki görevini bitirmişti.

Ülkede 2001-2014 arasında 453 İngiliz askeri hayatını kaybetmiş, 13 yıl boyunca 140 bin İngiliz askerinin görev yaptığı Afganistan'daki operasyon için Birleşik Krallık 19 milyar sterlin harcamıştı.

Helmand vilayetine bağlı Sangin ilçesi hafta başında Taliban'ın kontrolüne geçmiş, bölgede görevli 100'ün üzerindeki asker ve polis ilçenin yakınında bir askeri tesiste ablukaya alınmış, ilçenin düşmesi sırasında bazı siviller ve güvenlik güçleri hayatını kaybetmişti.

İki hafta önce de Helmand kentinin Hanşin ilçesi Taliban'ın kontrolüne geçmişti. Taliban'ın etkin olduğu vilayetlerden Helmand'ın Navzad, Dişu ve Bağran ilçeleri daha önce örgüt tarafından ele geçirilmişti.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?