IŞİD'in Afganistan'daki iki numaralı adamı öldürüldü

IŞİD'in Afganistan'daki iki numaralı adamı olarak bilinen Gul Zaman'ın ABD güçlerinin İHA ile düzenlediği saldırıda öldüğü belirtildi

IŞİD'in Afganistan'daki iki numaralı adamı öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in Afganistan'daki iki numaralı adamı olarak bilinen Gul Zaman ABD güçlerinin İnsansız Hava Aracı (İHA) ile düzenlediği saldırıda öldüğü belirtildi.

Afganistan İstihbarat Teşkilatı'ndan (NDS) yapılan açıklamada, ülkenin doğusundaki Nangarhar kentinin Açin ilçesinde düzenlenen hava saldırısında, IŞİD'in Afganistan Sorumlusunun Yardımcısı Gul Zaman öldürüldü.

ABD'nin İHA saldırısını dün gerçekleştiğini açıklayan istihbarat teşkilatı yetkilileri, bu saldırıda 6 IŞİD üyesinin de öldüğünü belirtti.

Nangarhar Valiliği Sözcüsü Ahmad Ziya Abdulzai, yaptığı açıklamada, kentin Açin ilçesinde ABD'nin insansın hava aracının iki saldırısında 49 militanın öldüğünü söylemişti.

Sözcü Abdulzai, "Saldırılar militanların bir toplantı için bir araya geldiği sırada düzenlendi. İlk saldırıda 12 militan, ikinci saldırıda 37 militan öldü. Saldırılar dün öğleden sonra meydana geldi" demişti.

Son iki ayda Afganistan’ın doğu bölgesinde IŞİD'in faaliyetlerinin arttığı, örgütün sık sık Taliban ile çatışmaya girdiği belirtiliyor. Afgan hükümeti, IŞİD ile mücadele etmek için planlı çalıştığını ve örgütün ülke için ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 07:37
banner53
YORUM EKLE

banner39