banner15

Kabil'de Hazaralardan protesto gösterisi

Kabil’de toplanan binlerce kişi, Zabul kentinde silahlı gruplarca başları kesilerek infaz edilen 7 Şii Hazara'nın öldürülmesi nedeniyle gösteri düzenledi

Kabil'de Hazaralardan protesto gösterisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan’ın başkenti Kabil’in Deşti Berçi bölgesinde binlerce kişi, aralarında 9 yaşında bir kız çocuğu, 2 kadının da bulunduğu 7 Şii Hazara vatandaşın, ülkenin Zabul kentinde başları kesilerek infaz edilmesini protesto etti.

Eşref Gani hükümetini protesto etmek amacıyla Afgan bayraklarına sarılı 7 kişinin tabutlarını omuzlarında taşıyan, çoğunluğunu Hazara vatandaşların oluşturduğu grup, Deşti Berçi semtinden hareketle, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kapısına yürüdü.

Başları kesilerek infaz edilen kadınların tabutlarını ise yine kadınlar taşıdı.

Yaklaşık 20 kilometrelik mesafeyi kat eden grup, Cumhurbaşkanı Eşref Gani, İcra Heyeti Başkanı Dr. Abdullah Abdullah ve diğer üst düzey yetkilileri, katliamlara seyirci kalmakla suçlayarak Ulusal Birlik Hükümeti’ni istifaya davet etti. Gruptakiler ayrıca hükümeti Taliban örgütüne destek vermekle suçladı. 

Olası intihar saldırılarına karşı yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gösteride, gruptakiler sık sık Taliban ve IŞİD aleyhinde slogan attı.

Protestocular, Şii Hazaraların yoğun olarak yaşadığı Gazne, Daykundi ve Bamyan gibi vilayetlerde bir kolordunun konuşlandırılmasını, ayrıca mevcut güvenlik personelinin sayısının arttırılmasını istedi.

Göstericilerden Fatima Şükür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bugün başı kesilen 9 yaşındaki Şükriye Tebessüm için adalet istemek amacıyla burada toplandık. Annem ve babam olarak gördüğüm o infaz edilen yaşlı insanlar için buradayız. Eğer hükümet isteklerimizi yerine getirmezse bu protestolarımız devam edecek. İsteğimiz sadece ama sadece güvenliğimizin sağlanması. Her ülke vatandaşının temel haklarından biridir güvenliğinin sağlanması. Eğer hükümet bizi koruyamıyorsa o zaman vatandaşlıktan çıkarıp sınır dışı etsin. Aynı zamanda liderlerimiz işlerini yapamıyorlarsa istifa etsinler" diye konuştu.

İsa Halil de güvenlik ve istikrar istediklerini belirterek, "Güvenli bir şekilde kendi köylerimize bile gidemiyoruz. Silahlı gruplar kadınları ve erkekleri günlerce yanlarında tuttular, kim bilir bu süre içerisinde onlara neler yaptılar. En sonunda da onları başlarını keserek infaz ettiler. Dünyada hangi kanunda kadın ve çocukları esir tuttuktan sonra infaz etmek var. Cumhurbaşkanı Eşref Gani’den adaleti tesis etmesini istiyoruz, öldürülen kişilerin kanı yerde kalmasın" dedi.

Öğrenci olduğunu söyleyen Tahire Rızai ise şunları kaydetti:

"Afganistan’da her gün insanlar öldürülüyor. Kunduz’da onlarca insan öldürülmüştü. Kabil’den güneye giden yolcuları defalarca kaçırdılar ve bazılarını da öldürdüler. Bu ölenler sadece Hazaralar değil, tüm Afgan vatandaşları öldürülüyor ve bu ceza herkese kesiliyor. Eşref Gani, ülke sathında güvenliğin sağlanması için bir şeyler yapmak zorunda. Hiç kimse ülkenin güneyine yolculuk yapamıyor. Bugün buradayız çünkü başı hayvan gibi kesilen 7 kişi için adalet istiyoruz. Devlet bu taleplerimize bir cevap vermek zorunda. Adalet ve barışın sağlanması hükümetin elinde, bunu ancak onlar yapabilir. Eğer hükümet onlara (Taliban) destek ve himaye vermese onlar bu zulümleri devam ettiremez." 

Silahlı gruplar tarafından Zabul kentinde başı kesilerek öldürülen 7 Şii Hazara'nın cenazesi yarın Gazne kentine gönderilerek burada toprağa verilecek.

Geçen cumartesi günü, Zabul kentinin Haki Afgan ilçesi kırsalında Afgan güvenlik güçlerince başları kesilmiş halde bulunan 7 kişi, bundan yaklaşık 2 ay önce Gazne kentinde yolculuk yaptıkları sırada silahlı gruplarca kaçırılmış ve kendilerinden bir daha haber alınamamıştı.

"İNFAZI IŞİD İLE BAĞLANTILI BİR GRUP YAPTI"

Zabul vilayetindeki yerel yöneticiler infazı, IŞİD ile bağlantılı bir grubun yaptığını belirtirken Kabil hükümeti konuyla ilgili henüz net bir açıklama yapmadı.

Bundan 6 ay önce de IŞİD’e biat ettiğini açıklayan silahlı bir grup, Nangarhar kentinde 10 Peştun'u bombalı bir düzeneğin içerisinde infaz etmişti.

Ölüm yolu olarak bilinen Gazne – Kandahar yolunda silahlı gruplar sık sık sivilleri kaçırarak, onlara karşılık hapiste bulunan örgüt mensuplarının serbest kalmasını istiyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 16:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35