Kabil'deki otel saldırısında AFP muhabiri de öldü

Kabil'de bir tele silahlı dört kişi tarafından düzenlenen saldırıda 13 kişi öldü, Ölenler arasında AFP'nin Afganistan'daki muhabiri ve eşi de var

Kabil'deki otel saldırısında AFP muhabiri de öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan’ın başkenti Kabil’de yabancıların sıklıkla kaldığı lüks bir otele düzenlenen silahlı saldırıda 13 kişi öldü.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sedik Sediki, bu sabah düzenlediği basın toplantısında, Nevruz’un kutlandığı gecede dört Taliban üyesinin Kabil’deki 5 yıldızlı Serena Oteli'ne saldırı düzenlediğini söyledi. Sediki, yaklaşık üç saat devam eden çatışmada, dördü yabancı, 13 kişinin öldüğünü kaydetti.

Saldırıda dört yabancının yanı sıra beş Afganın ve saldırganların tamamının öldüğünü söyleyen sözcü, "Ölen dört yabancıdan ikisi kadın, biri Kanada vatandaşı diğeri, Yeni Zelanda vatandaşı. Ölen yabancı erkekler ise Pakistan ve Hindistan vatandaşı" dedi.

Sediki, ölen beş Afganistan vatandaşının ikisinin kadın, birinin çocuk olduğunu aktardı.

Ölen Afganistan vatandaşları arasında Fransız haber ajansı AFP'nin Afganistan'daki muhabiri ve eşinin de bulunduğu ifade edildi.

SALDIRI NASIL DÜZENLENDİ?

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sediki'nin verdiği bilgiye göre, 18 yaşından küçük oldukları tespit edilen saldırganlar, küçük tabancaları çoraplarına yerleştirip yemek yeme bahanesiyle otele girdi. Güvenlik kameralarındaki görüntülere göre, saldırganlar saat 18:00 civarında otele girdikten üç saat sonra otelde bulunan kişilere ateş açmaya başladı.

Otel güvenliği ve saldırganlar arasında çıkan çatışmanın ardından otelde bulunan kişiler binanın alt katındaki güvenli bir odaya nakledildi ve olay yerine özel hareket ekipleri geldi. Otele giden tüm yollar kapatıldı, ambulanslar bile sıkı kontrolden geçirildi.

Saldırıyı üstlenen Taliban örgütünün sözcüsü Zabiullah Mücahid, yaptığı yazılı açıklamada, otele düzenledikleri saldırıda 22 kişinin öldürdüğünü, 13 kişinin yaralandığını iddia etti.

OTEL KABİL'İN EN GÜVENLİ BÖLGESİNDE

Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınında bulunan Serena Oteli'nin iç güvenliği, özel güvenlik ekipleri tarafından sağlanıyor. Dış güvenlik hizmetini ise polis sağlıyor. Otele girmek için üç kontrol noktasından geçmek gerekiyor.

Afganistan’a gelen birçok üst düzey yabancı yetkili ve Bileşmiş Milletler dahil birçok uluslararası kurumun çalışanlarının genellikle bu otelde kaldığı biliniyor.

İçişleri Bakanlığı yetkilileri, otelin güvenlik zaafı ile ilgili otel yetkililerini uyardıklarını, otelin tüm güvenliğinin polis tarafından sağlanması gerektiğini ifade etti ve otel yetkililerinin bu teklifi reddettiğini açıkladı.

Otele 2008 yılında da Taliban tarafından saldırı düzenlenmiş, saldırıda sekiz kişi hayatını kaybetmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 13:04
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeki Dinçer
Zeki Dinçer - 7 yıl Önce

Taliban’ın Şeriat adına böyle bir operasyon yapması onların cehaletini ve aşırılığını ispatlıyor. İslam’a göre bu sivillerin öldürülmesi ya da her hangi bir şekilde zarar görmeleri haramdır çünkü Kuran şöyle diyor: “Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür” (5:32).

Zeki Dinçer
Zeki Dinçer - 7 yıl Önce

Otelde yaşamını yitiren kadın ve çocukların, AFP’nin Afganistan muhabiri ve eşinin hiçkimsenin canını almadıkları ve yeryüzünde bozgunculuk çıkartmadıkları açıktır. Hz. Ebu Bekir bile örneğin, ordularına şu talimatları vermişti: "Sizi şu on hususta uyarıyorum: Kadınları, çocukları, yaşlıları veya hastalıklı kimseleri öldürmeyin; meyveli ağaçları kesmeyin; hiçbir köyü yakıp yıkmayın... " (İmam Malik'in Muvatta'sı, Kitab el-Cihad).

Zeki Dinçer
Zeki Dinçer - 7 yıl Önce

Taliban, çarpık ve cehalet içerisinde uygulamaya çalıştığı Şeriat’a göre kendisi Allah’ın gazabına uğrayacaktır. “Onlar, Allah ile beraber başka bir ilaha kulluk etmeyen, haksız yere, Allah'ın haram kıldığı cana kıymayan ve zina etmeyen kimselerdir. Kim bunları yaparsa ağır azaba uğrar” (25:68).

banner39