banner39

Kabil'in ilçesinde savaş sonrası ilk kütüphane

Afganistan'da iç savaş dolayısıyla zarar gören eğitim kurumlarının yeniden açılması ve gençleri eğitime teşvik için yerel halk ve bir kültür kurumu ortak çabalarıyla Kabil'in ilçesinde ilk kütüphaneyi açıldı.

Afganistan 07.01.2016, 15:45 07.01.2016, 16:21
Kabil'in ilçesinde savaş sonrası ilk kütüphane

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'ın başkenti Kabil'in Şehr-i Safa ilçesinde savaş sonrası ilk defa bir kütüphane açıldı. Kalem Lar Kültür kurumu iç savaş nedeniyle yıllardır eğitimden uzak kalan çocuklar için kerpiçten yapılmış bir evde kütüphane açtı. Bölgedeki genç nesillerin eğitimine yardımcı olması için Şehr-i safa ilçesinde açılan kütüphane şehirde yaşayan bir sakinin gönüllü olarak bir ev hibe etmesi ile oluştu.

Khaama press haber sitesinde yer alan haberde Matiullah Waisa, kütüphanede şu an 1700 farklı kitap olduğunu ancak yerel halkın kendilerine destek sözü de verdiklerini söyledi. Waisa, "Kalem Lar kültür kurumunun, kapanan okulları yeniden açmak ve eğitimi teşvik etmek için gençleri ikna etmede ilk adım olarak kütüphaneler kuruyor" dedi.

Kültür kurumu Kandahar ve Helmand'ın farklı yerlerinde kütüphaneler kurdu. Kurum, Uruzgan eyaletinde de faaliyetlerini genişletmek için mücadele veriyor. Kabil, son 14 yıl içinde eğitim sisteminin en çok etkilendiği alanlardan biri.Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?