banner15

Kaçırılan mühendisler serbest

Afganistan'da sekiz ay önce Taliban tarafından kaçırılan dört Türk mühendis, Ramazan Bayramı ve Müslüman olmaları dolayısıyla serbest bırakıldı.

Kaçırılan mühendisler serbest

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'da bir inşaat şirketinde çalışan ve sekiz ay önce 26 Aralık'ta Taliban tarafından kaçırılan dört Türk mühendisin dün akşam serbest bırakıldığı ve bugün Kızılhaç'a teslim edildiği bildirildi.

Gazni yakınlarındaki AFP muhabirine göre, Hacı Zahir adlı bir aşiret lideri, mühendisleri Gazni kenti yakınlarında Uluslararası Kızılhaç Komitesi heyetine teslim etti.

Kaçırılanlardan İmam adlı kişi, "işkence görmediklerini" söyledi. Aşiret lideri Hacı Zahir de "fidye ödenmediğini" belirtti.

Zabihullah Mücahid adlı Taliban sözcüsü, "dört Türk'ü dün akşam Paktika vilayetinde serbest bıraktıklarını, Türklerin, Ramazan Bayramı ve Müslüman olmaları dolayısıyla serbest bırakıldığını" belirterek, bu kişilerin asker olmadığını ve çalıştıkları şirketin Türk ordusuyla ilişkisi bulunmadığını söyledi.

DAVUTOĞLU AİLELERLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Mühendislerin teslim edilmelerinin ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile eşi Sare Davutoğlu, mühendislerin ailelerini arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Davutoğlu, İsmail Sağlam'ın ağabeyi Bayram Ali Sağlam ve Metin Ok'un ağabeyi Ramazan Ok ile Sare Davutoğlu da Metin Ok'un eşi Zinet Ok ve İmam Atlı'nın ablası Songül Yıldız ile telefonda görüştü.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2011, 15:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35