Kandahar havalimanı baskınında 46 ölü

Afganistan Taliban'ının Kandahar havaalanına dün akşam yaptığı baskın ve çatışmalar hala devam ediyor. Bölgeden gelen haberlerde 46 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, 35 kişi yaralandı. Taliban Kandahar'daki NATO üssündeki bazı görevlileri de rehin aldı

Afganistan 09.12.2015, 09:34 09.12.2015, 17:42
Kandahar havalimanı baskınında 46 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'ın güneyinde bulunan Kandahar kentinde, bir grup Taliban militanının eş zamanlı olarak havaalanı kompleksine ve devlet memurlarının ve asker ailelerinin yaşadığı yerleşim alanına düzenlediği saldırıda 46 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Kandahar'daki NATO üssünde dünden bu yana süren çatışmada ise Taliban'ın bazı üs görevlilerini esir aldığı bildirildi.

Afganistan Savunam Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 9 Taliban'ın öldürüldüğü buna karşılık 46 sivilin hayatını kaybettiği ve 35 kişinin de yaralandığı açıklandı.

İslamabad'da Afganistan konuşulmaya devam ederken Taliban ise ülkenin en büyük ve güvenliği üst düzeyde olan havalimanlarından biri olan Kandahar havalimananına dün akşam silahlı intihar saldırganları ile saldırı düzenledi. Saldırının sorumluluğunu üstlenen Taliban, 150 Afgan ve Amerikan askerinin öldürüldüğünü, 27 tank ve birkaç uçağın da imha edildiğini ileri sürdü.

Dün akşam yerel saatle 6 civarında başlayan saldırı hala devam ediyor. Saldırganların sayısına ilişkin net bir rakam olmamakla birlikte görgü tanıkları 14 kişi olabileceğini belirtti.

30 yaşındaki üniversite öğrencisi Izatullah, AFP'ye verdiği demeçte "Çatışmalar dün akşam saat 6'da başladı ve gece boyunca yoğun olarak devam etti" dedi.


Kandahar havaalanı müdürü Ahmadullah Faizi, havaalanında uçuşların askıya alındığını, bazı yolcuların ise terminal içinde mahsur kaldığını açıkladı. Çatışmalardan ötürü havaalanına yakın bazı dükkanlarda da yangın çıktığı bildirildi.

Afgan ordusunun güneyde konuşlu kolordusunun komutanı Davutşah Vafadar, yaptığı açıklamada, Taliban militanlarının havaalanına saldırdığını, Afgan özel timlerinin olaya müdahale ettiğini ve çıkan çatışmada, 4 Taliban üyesinin havaalanının hemen karşısındaki binaya girerek, buradan havaalanı içerisindeki NATO ve Afgan güçlerinin bulunduğu askeri noktalara saldırdığını ifade ederken 5 Taliban militanının da asker ailelerinin yaşadığı bloklara girdiğini kaydetti.

Binaların içerisinde mahsur kalan aileler ise NATO ve Afgan güçlerinin kendilerine evlerinden dışarı çıkmamalarını, çaıtşmaların devam ettiği uyarısında bulunduğunu dile getirdi.

Öte yandan bazı Taliban militanlarının da beşinci kapıdan havaalanının içerisine girmeyi başardığı ve buradan farklı noktalara ateş açtığı ifade ediliyor.

Taliban sözcüsü yaptığı açıklamada, saldırıları kendilerinin düzenlediğini dile getirdi.  

Taliban militanları dün de Kandahar'da bir polis karakoluna saldırmış, çıkan çatışmada 3 Afgan polisi ile 2 Taliban militanı hayatını kaybetmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?