Karzai, ABD yerine Rusya ve Çin'i istiyor

Karzai, Afganistan'da ABD'nin rolünü Çin, Rusya ve Hindistan'ın alması gerektiğini savundu

Karzai, ABD yerine  Rusya ve Çin'i istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan eski Devlet Başkanı Hamid Karzai, Moskova’ya yaptığı ziyarette Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından kabul edildi.

Ziyaretin ardından Hamit Karzai Rus-Afgan ilişkileri, bölgesel güvenlik, terör ve uyuşturucu kaçakçılığı konulu bir basın toplantısı düzenledi. Karzai, Moskova ve Kabil hükümetleri arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu vurgulayarak Rusya, Hindistan ve Çin’in Afganistan'da ABD'nin yerini alması gerektiğini söyledi.

Karzai, "ABD bizden uzaktır ve her şeyden önce en yakın komşularımız ile ilişkileri güçlendirmemiz lazım”, dedi.

Bu ülkelerin Afganistan’a yardım konusu Rusya’nın Ufa şehrinde 08-10 Temmuz tarihlerinde yapılacak Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesine katılacak yeni cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin de gündeminde olacak. 2012 yılında Afganistan bu örgüte gözlemci olarak kabul edilmişti.

Afganistan'daki askeri operasyonların durdurulmasından sonra ülkesindeki durum hakkında da açıklama yapan Hamid Karzai, güvenliğin korunmasının Afgan ordusuna devredilmesinin doğru karar olduğunu söyledi. Ancak Karzai’ye göre ‘radikal gruplar’ tarafından kullanılabilecek bir güvenlik boşluğun oluşmasını önlemek kritik öneme sahip.

Karzai Rusya ve Afganistan ilişkilerinin Vladimir Putin'in başkanlığı döneminde çok olumlu geliştiğini de belirtti. Son 15 yılda, iki ülke arasındaki ticaret hacmi bir Milyon dolardan bir milyar dolara ulaştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2015, 14:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35