Karzai; 'ABD'nin terörü bitirmekle ilgilenmiyor'

Rus TV kanalında konuşan eski Afgan lider Karzai, ABD'nin Afganistan'da kalıcı olduğunu ancak terörle savaşta kazanan tarafla ilgilenmediğini söyledi

Karzai; 'ABD'nin terörü bitirmekle  ilgilenmiyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'ın eski Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD'nin terörle mücadele için verilen savaşta kimin galip geleceği ile ilgilenmediğini söyledi.

Karzai, Russia Toda'yda Sophie Şevardnadze'nin sunduğu programda ABD ve NATO'daki müttefiklerinin 14 yıldır Afganistan'da savaştıklarını ancak buna rağmen radikallik ve şiddetin arttığını ifade etti. Bu konunun ABD ve NATO tarafından sorgulanması gerektiğini belirten Karzai, "Ortada bir başarısızlık var ve bunun itiraf edilmesi gerekiyor. Eğer ABD bunu başarısızlık oalrak görmüyorsa ne olduğunu da açıklamak zorunda" ifadelerini kullandı.

Kunduz'un Taliban tarafından kontrol altına alınmasının ve sonrasında şehri almak için yapılan operasyonların talihsiz olduğunu kaydeden Karzai, Afgan halkına bu konuda gerçeklerin açıklanmadığını savundu.

ABD'nin Afganistan'dan gitmeyeceğini de ifade eden Karzai, ABD yönetimine sert eleştiriler getirdi. ABD'nin terörle mücadele politikasını eleştiren Karzai, ABD için mücadelede kazananın önemli olmadığını söyledi.

Taliban ile barış görüşmelerine de değinen Karzai, örgütün Afgan siyasetinin bir parçası olması gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2015, 17:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35