banner39

Karzai: Afganistan'da El Kaide tehdidi yok

Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai, Afganistan'da El Kaide tehdidi olmadığını, ülkenin Irak gibi bir duruma sürüklenmeyeceğini söyledi. Karzai ayrıca Taliban'la görüşme halinde olduklarını ve barışı getirme niyetinin iki tarafta da mevcut olduğunu ifade etti

Afganistan 19.06.2014, 13:21 19.06.2014, 13:21
Karzai: Afganistan'da El Kaide tehdidi yok

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ülkesinde Irak'a benzer bir şekilde El Kaide bağlantılı örgütlerin yeniden geri dönebileceği ihtimalinin olmadığını söyledi.

BBC'den Lyse Doucet'e Kabil'de konuşan Karzai, Irak'ta olup bitenlerin Afganistan'da da meydana gelme ihtimaliyle ilgili soruya, "Asla, kesinlikle olamaz" dedi.Temmuz ayında belli olacak seçim sonuçlarına göre koltuğunu devredecek olan Cumhurbaşkanı, El Kaide'nin ülkesinde varlık göstermediğini savunuyor.

Karzai, Taliban ile düzenli olarak iletişimde olduklarını da söyledi: "Benle her gün iletişim halindeler" diyen Karzai, "Hatta mektuplaşmalar, buluşmalar ve barış için istek var" dedi. Karzai "Ama barışı kendi kendilerine getirecek durumda değiller; tıpkı benim, Afgan halkının ve hükümetin kendi kendimize barışı getiremeyeceğimiz gibi" dedi.

Karzai Afganistan'ın kendi kendine yetecek araçlara henüz sahip olmaması nedeniyle, uluslararası desteğe ihtiyaç duymaya devam ettiğini söyledi. Ancak Karzai, mesele Afganistan'ın korunması olduğunda kritik derecede önemli olanın Afganların kendi çabaları olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: BBC News

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?