Karzai, Almanlardan yardım istiyor

Afganistan Devlet Başkanı Karzai, Talibanla yapılacak barış görüşmelerinde Almanya'nın yardım etmesini istedi. Almanların aracılığıyla ilk defa 2010'da Taliban temsilcisiyle ABD yetkilileri görüştürülmüştü.

Karzai, Almanlardan yardım istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Temmuz ayı başında Tokyo'da yapılan bir konferansta Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'den Taliban'la yapılan görüşmelerde Almanya'nın yardım etmesini istedi. 'Der Spiegel' dergisinin haberine göre Karzai, 2010 ve 2011 yıllarında olduğu gibi Taliban'la yapılan ağır pazarlıkların üstesinden gelebilmek için Almanya'nın aracı olmasını istiyor.

Taliban'la şimdiye kadar yapılan görüşmelerde en başarılı sonuçların Almanya'nın aracılık yaptığı zamanlarda alındığı bildirildi. 2010'da çok gizli tutulan ve Alman özel görevli Michael Steiner tarafından yürütülen sondaj görüşmelerinde bir Taliban temsilcisi ile Amerikan yetkililer biraraya getirildi. Steiner, ABD ile Taliban arasında tarafsız bir aracı olarak işlev görmüştü. Uzun bir çalışma sonucu her iki tarafı da şartsız olarak masaya oturmaya ikna etmişti.

Bu çalışmasında Steiner, Taliban tarafından önerilen temsilci, Molla Ömer'in yakın adamı Tayyib Aga'nın gerçekten bu gruptan olup olmadığını tesbit edebilmek için Amerikan Dışişleri yetkilileriyle birlikte ABD Ulusal Güvenlik Konseyi temsilcilerinin de katıldığı ilk görüşmeyi tertib etti.

2011 yılı sonuna kadar sözkonusu taraflar 7 kez biraraya geldi. Bonn'da yapılan Afganistan Konferansından kısa bir süre sonra Katar'da ortak bir temsilcilik açılması kararlaştırılmıştı. Bu arada Kızıl Haç temsilcileri Guantanamo'ya giderek burada tutuklu bulunan Taliban komutanlarıyla görüştüler. Ancak daha sonra Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai, kendisini dışladıkları suçlamasıyla görüşmeleri sabote etti. Bunun üzerine görüşmeler sekteye uğradı.

Guantanamo'dan serbest bırakılması için söz verilen Taliban komutanları bırakılmadı. Taliban içinde ABD ile görüşülmesine karşı çıkanlardan dolayı problemler yaşandı. Nihayet 2012'de her iki taraf arasındaki görüşmeler tamamen durduruldu.

Şu anda Almanya'nın Hindistan Büyükelçiliği görevinde bulunan Michael Steiner, bu yılın başında Kabil'de Karzai'ye görüşmeleri tekrar başlatabileceği sinyali verdi. Ancak bu sefer Karzai'nin görüşmelere tam destek vermesini istedi.

Federal Alman hükümeti, Steiner'in aracılığıyla yapılan görüşmelerin tamamını resmen kabul etmiyor ve Almanya'nın Taliban'a yaklaşma çabalarındaki yeni rolünü reddettiğini her fırsatta dile getiriyor. Westerwelle ise Tokyo'da, Berlin'in genel olarak Afganistan'da barışın sağlanması için yapılacak çalışmalara destek vereceğini garanti etti. Westerwelle şimdiye kadar hiçbir Alman Dışişleri Bakanı tarafından dile getirilmeyen bir şekilde, Afganistan'da barış için tek çözümün yalnızca politik yollarla sağlanabileceğini ifade ediyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2012, 13:22
banner53
YORUM EKLE

banner39