banner39

Karzai: Molla Ömer aday olsun

Katar'dan dönen Hamid Karzai, bir gazeteye verdiği demeçte Taliban lideri Mola Ömer'in cumhurbaşkanı adayı olması için çağrıda bulundu

Afganistan 02.04.2013, 16:06 02.04.2013, 16:40
Karzai: Molla Ömer aday olsun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Taliban lideri Molla Ömer'in 2014'te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olabileceğini belirtti.

Katar ziyareti sonrası başkent Kabil'de Alman Sueddeutsche Zeitung gazetesine demeç veren Karzai, gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Molla Ömer'in de adaylığını koyabileceğini bildirerek, "Molla Ömer buyursun aday olsun, Afgan halkına kendisine lehte ya da aleyhte oy verme şansı tanısın" ifadesini kullandı.

Karzai, Afganistan anayasasının tüm Afgan vatandaşlarını kapsadığını ve Taliban'ın da bu anayasal haktan faydalanabileceğini dile getirdi.

ABD'nin başına 10 milyon dolar para ödülü koyduğu Taliban lideri Molla Ömer'den henüz cevap gelmezken örgütten daha önce bu tür çağrılara defalarca ret cevab gelmişti.

Haberin Afganistan basınında yer almasının ardından Afgan muhalefeti Karzai'yi sert sözlerle eleştirdi.

Taliban ile barış müzakerelerinde bulunmak üzere Katar'ın başkenti Doha'ya iki günlük ziyaret gerçekleştiren Afgan lider, Taliban'ın Katar'da bir siyasi büro açmasına izin vermiş ancak Taliban'ın El Kaide ve diğer örgütlerle arasına mesafe koymasını istemişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?