banner39

Karzai, oyların yeniden sayılmasını kabul etti

Afganistan Devlet Başkanı, ABD'li bakan Kerry'nin yaptığı oyların yeniden sayılması teklifini kabul etti

Afganistan 17.07.2014, 16:31 17.07.2014, 16:31
Karzai, oyların yeniden sayılmasını kabul etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD tarafından teklif edilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunun oylarının yeniden sayılması teklifini kabul etti.

Karzai, oyların yeniden sayılmasına karşı çıkıyordu. Seçimlerde usulsüzlük iddiaları her geçen gün arttığından ikinci turun sonuçlarının doğruluğunu kontrol etmek için oylar yeniden sayılacak.

Amerikanın Sesi” radyosuna konuşan Hamid Karzai “Bu seçimler ülkemizin çok zamanını aldı. Onun için ben oyların tekrar sayılmasını kabul ettim. Dünyanın hiçbir ülkesinde seçim ve seçim sonuçları bu kadar zaman almaz. Afgan halkı yeni cumhurbaşkanının kim olacağını büyük bir merakla bekliyor" dedi.

Afganistan’da siyasi durum14 Haziran cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri sonrasında gergin hale geldi. Adaylardan hem Tacik asıllı Abdullah Abdullah hem de Peştün asıllı Eşref Gani seçimlerde zaferlerini ilan etti.

Sonuçlar açıklanmadan Afganistan Eski Dışişleri Bakanı Abdullah seçimlerde çok sayıda ihlal olduğunu söyledi. Sonuçlara göre Gani’ye bir milyondan fazla oy çıktığı açıklanmıştı. Ancak Abdullah bunun kendisine karşı bir komplo olduğunu ve bu komploda rakibi Gani ve şimdiki Cumhurbaşkanı Karzai'yi suçladı.

Duruma müdahale eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Abdullah ve Gani ile saatler süren bir görüşme yaptı ve sonunda oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Varılan anlaşmaya göre yeni cumhurbaşkanı derhal bir ulusal birlik hükümeti kuracak. Kaybeden adayın da bu hükümette yer alması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?