banner15

Karzai Taliban'la müzakere için konsey kurdu

Afganistan hükümeti, savaşa karşı siyasi çözüm bulmak için 70 kişiden oluşan bir konsey kurdu.

Karzai Taliban'la müzakere için konsey kurdu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan hükümeti, savaşa karşı siyasi çözüm bulmak ve Taliban'ı siyasi sürece dahil etme planları çerçevesinde müzakerelerde bulunmak amacıyla 70 kişiden oluşan bir barış konseyi kurdu.

Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin sözcüsü Vahid Ömer, yeni kurulan Yüksek Barış Konseyi'nin ileride Taliban liderleriyle kurulacak temasta rehberlik yapacağını söyledi.

Geçmişte Afgan hükümetiyle Taliban arasında müzakere olmadığını, sadece bazı temaslar ve iki taraftan bazı işaretler olduğunu belirten Ömer, konseyin barış görüşmeleriyle ilgilenen yegane organ olacağını söyledi.

BURHANEDDİN RABBANİ DE KONSEYDE

Afgan hükümetinin de kurulun görevine saygı göstereceği ve alternatif kanallar yaratmaya çalışmayacağı kaydedildi.

Konseyde, cihat liderlerinin, eski Taliban üyelerinin, eski komünist rejimin üyelerinin, tüm ülkeden sivil, dini ve etnik grupların temsilcilerinin bulunduğu bildirildi. Konseyde 7 kadın üye yer alıyor.

Konsey üyeleri arasında, 1996-2001 yılları arasındaki direnişin ve Taliban yönetiminin önemli isimlerinden Burhaneddin Rabbani, Abdulrab Resul Sayaf ve Hacı Muhammed Muhakık öne çıkıyor. Konseyde Taliban ve Gülbeddin Hikmetyar liderliğindeki Hizbul İslami'nin eski üyelerinin
de yer alacağı bildiriliyor.

Konseyin kurulmasıyla, Taliban liderleriyle uzlaşma çabalarının resmileşmesi yönünde bir adım atılmış olduğu kaydediliyor. Karzai'nin uzun süredir savunduğu Taliban'la müzakere planı, geçtiğimiz Haziran ayında toplanan "Barış Jirgası" toplantılarında ele alınmış ve kabul edilmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 13:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48