Karzai ve kardeşi yolsuzluktan yargılanacak

Hamid Karzai ve kardeşinin de adının karıştığı Kabil Bank yolsuzluğu ile ilgili soruşturma yeniden açılıyor...

Karzai ve kardeşi yolsuzluktan yargılanacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai eski Devlet Başkanı Hamid Karzai ve kardeşinin de adı karışan ilk Afgan özel bankası skandalının yeniden soruşturulması için bir kararname yayınladı.

Taliban sonrası Afganistan'da büyük finansal otorite haline gelen "Kabil Bank" derin bir krize sürüklenmiş, banka yöneticilerinin yolsuzlukları neticesinde 913 milyon dolar kaybetmişti. Banka, 2010 yılında çöküşün eşiğine geldi. Hamit Karzai hükümeti milyonlarca dolar yatırarak banka için sorumluluk almak zorunda kalmıştı. Afganistan Başsavcılığı sözcüsü Bazır Azizi banka hesabından kaybolan 913 milyon dolardan sadece 184 milyon doların geri ödendiğini bildirmişti.

Yerel gözlemciler "Kabil Bank" yönetimine karşı ceza davasının yeniden başlamasının yeni Afgan yönetimi için ciddi bir sınav olacağına inanıyor. Konu ile ilgili açıklama yapan milletvekili Şah Gül Rezai "Devlet ve toplum hayatın tüm alanlarına yayılan yolsuzlukla mücadele ve sansasyonel Kabil Bank davasının yeniden başlaması yeni hükümet için büyük görev ve imtihandır” dedi.

Uluslararası Şeffaflık Kurumu Transparency International raporuna göre Afganistan Somali’den sonra rüşvet ve yolsuzluğun en yaygın olduğu ikinci ülke. Bu listede Afganistan’ı Myanmar ve Irak izliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 15:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35