banner39

Karzai'nin iktidarı CIA'in para çuvalları üzerine kurulmuş

Hamid Karzai'ye CIA'den yıllardır çuvallar dolusu para aktarımı yapıldığı ortaya çıktı. Karzai'nin eski yardımcıları bu parayı 'hayali para' olarak adlandırdıklarını söyledi

Afganistan 29.04.2013, 09:43 29.04.2013, 11:06
Karzai'nin iktidarı CIA'in para çuvalları üzerine kurulmuş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'ı işgal eden ABD'nin, bir yandan Afgan direniş örgütü Taliban'la masaya oturmaya çalışırken, diğer yandan mevcut yönetime on milyonlarca dolar para aktardığı ortaya çıktı.

Afganistan Başbakanı Hamid Karzai'ye yakın kaynakların New York Times'a yaptığı açıklamalara göre, CIA yıllardır düzenli olarak çantalara ve torbalara doldurulmuş nakit paraları, Karzai'inin ofisine taşıyor.

Gizli bir şekilde getirildiği belirtilen bu paralar sayesinde Karzai'ye ülkede her yolun açıldığı belirtiliyor. Karzai'ye aktarılan milyonlarca dolarla merkezi yönetimin güçlendirilmeye çalışıldığı da aktarılıyor. 

2002-2005 yılları arasında Karzai için çalışmış olan Halil Roman, bu parayı 'hayali para' olarak adlandırıyorduk. O para gizli gelirdi, gizli giderdi" şeklinde konuştu.

Bu çeşit bir para aktarımının sadece Karzai'ye değil bazı askeri yetkililere de yapıldığı belirtiliyor. Karzai'nin ağabeyi Ahmed Karzai'ye Kandahar askeri güçlerindeki çalışmaları sebebiyle de para aktarıldığı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?