banner15

Kunduz'da 5. gün; NATO, halen Taliban'ı çıkaramadı!

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz şehrinin Taliban tarafından yeniden ele geçirilmesinin hemen ardından başlatılan ve NATO uçaklarının büyük destek verdiği karşı operasyonun beşinci gününde, şehirde hala çatışmalar sürüyor

Kunduz'da 5. gün; NATO, halen Taliban'ı çıkaramadı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afgan yetkililer, Taliban'ı stratejik şehir Kunduz'dan geri püskürtmek için başlatılan operasyonun beşinci gününde mücadeleye devam ediyor.

Kunduz İl Emniyet Müdürü Orgeneral Kasim Jungalbagh, hükümet güçlerinin şehrin doğu ve batısında yerleşim alanlarından Taliban destekçilerine dün geceden beri operasyon yaptıklarını açıkladı. Jungalbagh, güvenlik güçlerinin beş üyesinin öldürüldüğünü ve yedisinin yaralı olduğunu söyledi. Bunun yanısıra üç sivilin de hayatını kaybettiğini açıkladı.

İl genel meclisi başkanı Muhammed Yusouf Ayubi, sivil halkın komşu illere göç etmeye devam ettiğini söyledi. Son gelen rakamlara göre en az 10 bin Kunduzlu komşu il Tahhar'a sığınmış durumda.

Bu arada Kunduz'ın yanısıra Baghlan, Helmand ve Uruzgan'da da çatışmalar devam ediyor. Baghlan'da ise Kunduz'a takviye olarak giden güvenlik güçlerine ait konvoy saldırıya uğradı. Çok sayıda ölü olduğu belirtilirken, rakam verilmedi.

AFGANİSTAN İŞGALİNİN 15. YILDÖNÜMÜ

Bugün ABD'nin 7 Ekim 2001'de başlattığı Afganistan işgalinin 15'inci yıl dönümü. 11 Eylül'den 26 gün sonra başlayan savaş hala devam ediyor.


İşgal süresi boyunca en çok askeri ölen yabancı ülke ABD oldu. ABD'nin Afganistan'da 15 senede 2 bin 385 askeri öldü. 

ABD'yi 455 askerle İngiltere, 158 askerle Kanada, 86 askerle Fransa, 54 askerle Almanya, 48 askerle de İtalya izliyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 14:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35