banner39

Müzakereler için Türkiye'yi adres gösterdi

Afganistan Dışişler Bakanlığı, Taliban kabul ederse yeniden görüşmeye Türkiye veya Suudi Arabistan'da başlayacaklarını bildirdi.

Afganistan 11.08.2013, 16:46 11.08.2013, 17:05
Müzakereler için Türkiye'yi adres gösterdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Canan Musazey, Afganistan devletininTaliban yetkilileriyle barış konusunda görüşmek için  Türkiye ve Suudi Arabistan'da yeni bir ofis açabileceğini söyledi.

Görüşmenin, Taliban yetkilileri veAfganistan Yüksek Barış Konseyi arasında gerçekleşeceğini ifade eden Musazey, Afgan yetkililerin, gerek yurt içinde gerek yurtdışında barış için görüşmeye hazır olduğunu belirtti. Musazey, devlet olarak da barış görüşmesini ciddi bir şekilde takip edeceklerini vurguladı.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ise birkaç ay önce yaptığı açıklamada Taliban'la görüşmek için tek adresin Katar olduğunu belirtmişti.  

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid ise Afgan Dışişleri'nin teklifini henüz karara bağlamadıklarını ifade etti. Barış anlaşması için Taliban'ın üst düzey yetkilileri arasında da görüşmenin devam ettiğinin altını çizen Mücahit, müzakereler için adres gösterilen ülkelerle hiçbir sıkıntılarının olmadığını söyledi.

Taliban geçen haziranda Katar'da açtığı siyasi temsilciliğini bir ay sonra kapatmıştı. Amerikan yönetiminin, Afganistan Talibanı ile bu temsilcilik üzerinden görüşmelerde bulunduğu bildirilmişti. Sürecin ilk aşamasında Taliban-ABD, ikinci aşamada ise Taliban-Afganistan hükümeti arasında temaslarda bulunulması planlanmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?