Afgan hükümeti ve Taliban müzakereleri sürdürecek

Afganistan ve Taliban temsilcilerinin, Katar’da yürütülen barış görüşmelerini sürdürmek üzere ön anlaşmaya vardığı bildirildi.

Afgan hükümeti ve Taliban müzakereleri sürdürecek

Tolonews’in haberine göre, Katar’ın başkenti Doha’da yürütülen müzakereler sonucunda Afgan hükümeti ve Taliban heyetleribarış görüşmelerini devam ettirmek konusunda ön anlaşmaya vardı.

Afgan hükümetinin müzakere heyeti temsilcilerinden Nadır Nadiri, Doha’da müzakere heyetleri arasında yürütülen barış görüşmelerinde bir ortak çalışma komitesinin (barış görüşmeleri) gündemin taslak konularını hazırlamak üzere görevlendirildiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"İki müzakere heyetinin mevcut müzakereleri, Afganlar arasında sürdürülebilir barışa ulaşma konusunda istek olduğunu ve iki tarafın Afganistan’da sürdürülebilir bir barışa ulaşma konusunda çabalarını devam ettirmeye bağlı kaldığını gösteriyor."

Ön anlaşmanın neleri içerdiği paylaşılmadı

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sıddık Sıddıki, Twitter hesabından, Doha’da yürütülen barış görüşmelerine ilişkin paylaşımda bulundu.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin müzakere prosedürlerinin sonuçlandırılmasını memnuniyetle karşıladığını belirten Sıddıki, "Bu, Afgan halkının barışın sürmesi yönündeki kilit öneme sahip talebi olarak, kapsamlı ateşkes dahil, ana konularda müzakerelerin başlamasının bir adım ilerisidir." ifadesini kullandı.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit de Twitter'dan, Nadıri'nin ifadelerinin bire bir aynısını paylaşarak söz konusu ön anlaşmayı teyit etti.

Ön anlaşmanın neleri içerdiği ise paylaşılmadı.

Afganistan'da yıllardır süren savaşı sonlandırmak amacıyla Taliban ile Afganistan heyeti arasında 12 Eylül'de Katar'ın başkenti Doha'da başlayan barış görüşmeleri, görüş ayrılıkları nedeniyle askıya alınmıştı.

"Katar, Afgan müzakerecilerin Doha'da vardığı anlaşmayı memnuniyetle karşılamaktadır"

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Katar, Afgan müzakerecilerin Doha'da vardığı anlaşmayı memnuniyetle karşılamaktadır." ifadesine yer verildi.

Anlaşmanın, 12 Eylül 2020'de başlayan Afganistan barış görüşmelerinde bir kilometre taşını teşkil ettiği kaydedilen açıklamada, bu önemli gelişmenin Afganistanlı tarafların ciddi olduklarını ve anlaşmazlıkları aşabileceklerini ortaya koyduğu belirtildi.

Pakistan, Afganistan yönetimi ile Taliban arasındaki "ön anlaşmayı" memnuniyetle karşıladı

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, varılan anlaşmanın, tarafların müzakere edilen bir uzlaşı sağlamaya yönelik ortak kararlılığını yansıttığı belirtildi.

Afganistan yönetimi ile Taliban arasındaki anlaşmadan memnuniyet duyulduğunun aktarıldığı açıklamada, söz konusu anlaşmanın, Afganlararası müzakerelerin başarılı bir sonuca ulaşmasına katkıda bulunacak önemli bir gelişme olduğu vurgulandı. 

Öte yandan açıklamada, Pakistan’ın barışçıl, istikrarlı ve müreffeh bir Afganistan’ın yolunu açan kapsayıcı, geniş tabanlı ve kapsamlı bir siyasi çözümle sonuçlanacak Afganlararası müzakereleri desteklemeye devam edeceği kaydedildi.

Kaynak: AA

banner53
YORUM EKLE

banner39