banner39

NATO sivilleri 'istemeden' öldürmüş

NATO, Afganistan'da öldürdüğü sivillerin silahlı eylemcilerin aile üyeleri olduğunu öne sürerek bu kişilerin 'istenmeden' öldürüldüğünü açıkladı.

Afganistan 07.07.2011, 17:13 07.07.2011, 17:13
NATO sivilleri 'istemeden' öldürmüş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NATO'nun, Afganistan'ın doğu kesimindeki Host vilayetinde düzenlediği hava saldırısında sivilleri "istemeden" öldürdüğünü kabul ettiği bildirildi.

ISAF'tan yapılan açıklamada, "Afgan ordusunun sorumluluğunda" yapılan ve silahlı grupların hedef alındığı operasyonda, silahlı grup üyelerinin aile bireylerinin "istemeden" öldürüldüğü belirtildi.

ISAF sözcüsü, güvenlik güçlerinin El Kaide ve Taliban'la bağlantılı Hakkani örgütünün bir şefini aradıklarını, bu esnada roket ve taarruz tüfekleriyle saldırıya uğradıklarını, bunun üzerine de hava desteği istemek zorunda kaldıklarını öne sürdü.

Hava saldırısında birçok silahlı eylemcinin öldürüldüğü ve "istemeden" de olsa bu eylemcilerin aile bireylerinin de öldüğü kaydedildi.

Açıklamada, ölenler arasında hedefteki liderin bulunup bulunmadığı belirtilmedi.

Bu arada, vilayet yetkilileri de saldırıda 13 kadar sivilin öldüğünü açıkladı.

Host vilayeti valiliği sözcüsü, "bu olaydan haberdar olduklarını, sivil kayıplar hakkında bilgi edinmek için olay yerine bir heyet gönderdiklerini" belirtti.

Vilayetin polis şefi ise bir ev civarından NATO güçlerine ateş açılmasının ardından NATO uçaklarının bu eve saldırı düzenlediğini, saldırıda sekiz kadın, dört çocuk ve bir erkeğin öldüğünü, evin yakınında ayrıca Hakkani örgütünün bir komutanı ile üç adamının cesetlerinin bulunduğunu öne sürdü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?