banner39

banner35

Pençşir Aslanı'nın oğlu Ahmed Mesud siyasete girip Taliban'la mücadele edecek

11 Eylül ikiz kule saldırılarından iki gün önce öldürülen Afganistan'ın efsanevi lideri Pençşir Aslanı lakaplı Ahmed Şah Mesud'un oğlu Taliban'la mücadele etmek için siyasi hayata girme kararını açıkladı

Afganistan 12.09.2019, 11:21 12.09.2019, 11:53
Pençşir Aslanı'nın oğlu Ahmed Mesud siyasete girip Taliban'la mücadele edecek

Mücahidlerin ünlü Afgan liderinin oğlu ve bir yüzleşme sembolü olan Ahmed Mesud babasının yolunu seçti. Kararının yeni ve modern bir Afganistan inşa etmeye hizmet edeceğinden emin.

Radyo Özgür Avrupa / Radyo Özgürlük ile röportajında ​​Ahmed Mesud, Taliban'ın aşırılık yanlısı ideolojisiyle savaşmaya devam etmek istediğini söyledi.

Ahmed Mesud, Taliban ile savaşmak için hayatını veren bir komutanın oğlu. Ahmed Mesud, bir hafta önce babasının mezarında düzenlenen bir törenle siyasi kariyerin başladığını resmen açıkladı. Mücahidlerin liderini hatırlayan düzinelerce destekçi ve diğer ülke vatandaşı Ahmed Mesud'u desteklemeye geldi. Ahmed Mesud, “babanın amacı ve misyonunun özgürlük, bağımsızlık, adalet ve ılımlı İslam’a sahip bir devlet oluşturulması için mücadele etmek olduğuna inanıyor.

Bu görevden kendimi sorumlu hissediyorum ”diyen Ahmed Mesud, babası “Pençşir Aslanı”  Ahmed Şah Mesud, El-Kaide üyesi bir intihar bombacısının eliyle öldürüldüğünde 12 yaşındaydı. Bu, 11 Eylül 2001’deki ABD’deki terörist saldırıdan iki gün önce gerçekleşti. Ahmed Şah Mesud ve Mücahidleri Taliban'a karşı mücadelede ilk kanattaydılar ve daha öncsinde dee Sovyet işgaline karşıydılar.

Ahmed Şah Mesud'un ölümüyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri Afganistan'da önemli bir müttefiki kaybetti. Ahmed “Baba olmadan büyümek kesinlikle acı verici, ancak diğer yandan daha fazla güç veriyor” diyor. Şimdi 30 yaşında, profesyonel bir politikacı olmaya karar verdi. Ahmed, yüksek askeri eğitimini İngiltere'deki Sandhurst Askeri Akademisi'nde aldı.

Ahmed Mesud, ABD'nin Başkanı Donald Trump'ın kararıyla aniden sona eren Taliban'la müzakerelerini eleştiriyor. Afganistan hükümetinin bu müzakerelerde temsil edilmesi gerektiğinden emin.

“Belirli bir ülkenin kaderini tartıştığımızda, bu süreçler halkın dikkatinin merkezinde olmalı ve mümkün olduğunca şeffaf bir şekilde yürütülmelidir” dedi. Mesud, ABD ile Taliban arasındaki gerçek bir barış anlaşmasının mümkün olmayacağına inanıyor.

Politik deneyime sahip değil

Ülkesinde gelecekteki iktidar sistemine ilişkin herhangi bir kararın ulusal referandumda alınması gerektiğinden emin. “Afganistan için kırmızı bir çizgi gibi” dedi. Mesud, ne olursa olsun, Taliban'a karşı mücadelede çok sayıda insan biraraya gelirse durumu değiştirmenin mümkün olacağından emin. Bununla birlikte, Batı'da uzun yıllar yaşayıp okuduktan sonra, Mesud hala politik bir deneyime sahip değildir, bu nedenle son kırk yıl boyunca yalnızca savaş ve yıkıma uğramış bir ülkede askeri-politik görevlerde bulunmak zor olacaktır.

‘Kuzey İttifakı’ yeniden kuruluyor

Mesud, Amerikan güçlerinin alelacele işgali sonlandırmasının Afganistan’ın güvenliğini çöküşe uğratacağı uyarısında bulundu.

Kabil’in kuzeyindeki Pençşir bölgesinde ve başka yerlerde bazı milis grupların, ABD sonrasına hazırlık yaptığı ve tekrar silahlandığı bildirildi. Kuzey İttifakı benzeri bir yapılanmanın gerekliliğine dikkat çeken Mesud, “Malesef hükümetin Taliban’la savaşabilme kapasitesi bulunmuyor.” dedi.

1996’da Afganistan’da İslam Emirliği’nin ilan edilmesinin ardından, ülkenin kuzeyindeki Mezar-ı Şerif’i geçici başkent ilan eden gruplar Kuzey İttifakı adı altında Taliban ile savaşa girişmişti. 

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?