banner39

banner35

Raşid Dostum, Taliban'la savaş için cephede

Raşid Dostum, Fayrab şehrinin Almar ilçesinni Taliban'dan alınması için düzenlenen operasyona iki oğlu ile birlikte katıldı

Afganistan 13.08.2015, 13:44 13.08.2015, 13:44
Raşid Dostum, Taliban'la savaş için cephede

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Özbek asıllı General raşid Dostum, iki oğlu ile birlikte Taliban’a karşı savaşmak üzere kuzeyde bulunan Faryab şehrine gitti.

Afgan Haber Ajansı (AfTAG)’ne açıklamada bulunan Afganistan Meclisi alt kanadının Faryab milletvekili Necibullah Fike Pazartesi günü bu şehrin Almar ilçesinin Taliban’dan alındığını söyledi.

Fike’ye göre, bu operasyonu general Dostum yönetti ve oğulları Yar Muhammed ve Babür iştirak etti. Taliban Almar ilçesinde kendi yönetimini oluşturmuştu. Yönetimde ise Özbekistan dahil çok sayıda yabancı ülke vatandaşları vardı.

General Dostum, geçtiğimiz hafta Taliban savaşçıları şiddetten vazgeçmediği ve Afgan güvenlik güçlerine teslim olmadığı takdirde bizzat cepheye katılacağını söylemişti.

General Dostumun yaklaşık bin 500 Afgan askeri ile bölgeye gelmesi bu illeri Taliban ve yabancı gruplardan geri alma vaatlerinin bir parçası. Dostum Afgan hükümeti ile temasa geçmek isteyen Taliban, Hakkani ve diğer isyancı gruplarla görüşmeye hazır olduklarını da açıklamıştı.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?