banner15

'Rusya-Taliban yakınlaşıyor' iddialarından ABD rahatsız

Afganistan'da ABD askerleri ve ABD egemenliğindeki yerel hükümetle mücadele eden Taliban'ın Rusya ile yakınlaştığı söylentileri, ABD'yi endişeye sevketti. ABD, DEAŞ ile mücadelenin Rus yardımının perdesi olduğunu iddia ederken, Rusya'nın yalanladığı iddialara Taliban'dan doğrulama gelmesi kafaları karıştırdı

'Rusya-Taliban yakınlaşıyor' iddialarından ABD rahatsız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'li yetkililer Afganistan'daki Taliban ve Rusya'nın yakınlaşmasından endişe ediyor. ABD'li yetkiler, son dönemde aldıkları Rusya ile Taliban arasındaki yakınlaşma bilgileri üzerine, kontrollerindeki Kabil hükümetinin düşmesinden endişe ederken, bu bilgilere Rusya'dan yalanlama, Taliban'dan ise "doğru" cevabı geldi. ABD'li yetkiler The New York Times'a, ülkedeki DEAŞ'la mücadele söyleminin, Rusya'nın yardımlarını gizlemek için oluşturduğu bir sis perdesi olduğunu öne sürdü.

ABD, Rusya ve Taliban üyeleri arasındaki bağların derinleşmesinin, zaten istikrarsız olan güvenlik durumunun daha da karmaşık hale getirilerek Kabil'deki hükümeti devirmek için ortak mücadele edilmesinden ettiklerine dair endişeleri yüksek dille seslendirince, Rusya'dan yalanlama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Afgan Meclisi'nin Taliban ile Rusya arasındaki bağları araştırmayı planladığı haberleri sonrası, Afgan-Rus ilişkilerini görüşmek üzere Kabil'deki Rus Büyükelçiliğinde bir basın toplantısı düzenledi. Zakharova, "Rusya, Taliban ile herhangi bir gizli görüşme yapmıyor, her türlü desteği sağladığımız iddiaları gerçek değil" açıklaması yaptı.

Zakharova, Rusya'nın sadece Taliban'ın değil, bölgedeki tüm muhaliflerin barış müzakerelerine katılmasından yana olduğunu da sözlerine ekledi

BAŞKA BİR "BÜYÜK OYUN"?

Afganistan 19. yüzyıl boyunca İngiliz ve Ruslar arasında oynanan "Büyük Oyun"daki entrika ve müdahalelere sahne oldu.

Amerika Birleşik Devletleri Pakistan'da 1980'lerde Sovyet güçleri ile mücadele etmek için Afganistan'ın silahlı milisi olan taliban'a silah ve finansman sağlamada yardımcı olmuştu.

Taliban'dan üst düzey bir yetkili Rusya'nın tutumunun "ahlaki ve siyasi destek"ten öteye geçmediğini söyleyerek, "Biz mümkün olduğunca çabuk Amerika Birleşik Devletleri ve diğer yabancı askerlerin topraklarını terketmesini istiyoruz" ifadesini kullandı. Talibanlı, Rus müttefiklerinin desteğinin ülkedeki ABD askerlerinden kurtulmak için gerekli olduğunu da öne sürdü.

Taliban'ın Kunduz gölge valisi Molla Abdul Salam'ın Tacikistan'a bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyleyen Kunduz polis şefi Kasım Jangalbagh, Taliban'ın Rus yetkililerle çeşitli görüşmeler yaptığını iddia etti.

Rusya'nın Taliban'a doğrudan yardım ettiğine dair ellerinde belge olmadığını söyleyen yetkili, "Taliban eğer Rusya'dan uçaksavar almayı başarırsa bölgede büyük bir oyun değişikliği meydana gelir ve o zaman barışı unutun" diye konuştu

DEAŞ MÜCADELESİ BAHANE

Taliban yetkilileri Rusya ile olan bağlarının DEAŞ ile mücadeleleriyle ilgisi olmadığını belirtti. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, "Rusya'nın bize destek vermeye başladığı 2008 yılında ortada DEAŞ diye bir şey yoktu. Onların tek amacı ABD ve müttefiklerine karşı bizi güçlendirmek oldu" dedi.

Zabihullah Mücahit, 'DEAŞ bir sorun değildir' derken, Afganistan'daki NATO birliklerinin komutanı John ''Mick'' Nicholson bölgede DEAŞ'tan söz etmenin Rus politikalarını haklı çıkarmak için tasarlanmış bir sis perdesi olduğunu söyledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 12:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48