banner15

Şah Mesud'un oğlu babasının mirasını devralabilir

Rus işgaline direnen Afgan cihadının en önemli isimlerinden Ahmed Şah Mesud'un oğlu Londra'daki eğitimini tamamladıktan sonra ülkesine döndü. Oğul Mesud "siyasi arenaya halk isterse çıkarım" diyor

Şah Mesud'un oğlu babasının mirasını devralabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kamuoyuna ilk çıktığı gün 12 yaşındaydı. Ahmed Şah Mesud'un oğlu, ilk kez babasının tabutunun yanında yürürken görüntülenmişti.

Babasının ölümünden 15 yıl sonra yeniden ortaya çıkan oğul, Penşir Aslanı lakaplı babasına benzeyen gözleri ve sakin tavırlarıyla Afganistan'ın  Panjshir (Penşir) vadisinin Jangalak köyünde kendisine sorulan soruları cevapladı.

Londra'da King College'de Uluslararası İlişkiler bölümünde okuyan oğul Ahmet Mesud Temmuz 2015'de 27 yaşında ve okulundan mezun olarak evine döndü.

19 Temmuz'da Panjshir ilinin Saricha ilçesinde rahmetli babasının mezarı başında oğul Mesud'u, kendisini sevenler ve destekleyenler karşıladı.

9 Eylül 2001 tarihinde babasının öldürülmesinden sonra "herşey değişti" diyor oğul Ahmet Mesut.
"O andan itibaren anladım ki 12 yaşında olmama rağmen artık başka biri olmak zorundaydım. O'nun yükünü miras olarak aldığım o yıllarda herşey değişti. Ben astronomi aşığıydım ve enerji doluydum" dedi.

Ahmet Mesud ismini vermek istemediği babasının arkadaşlarından birisinin, kendisine "Biz Afgan halkının refahı için yapılacak çözümler üzerinde çalışmanı bekliyoruz ve bu çözümü başka gezegende bulacağını sanmıyoruz" dediği o gün, hayallerinden vazgeçtiğini itiraf etti

Mesud, "Ben ülkeme bağlıyım. Okudum ve geri geldim. 2016 yılı Afganistan için güvensiz bir yıl oldu. Bu hükümet verdiği sözlerin hiçbirini tutmadı" açıklamasında bulundu.

AP'Yİ UYARMIŞTI. 11 EYLÜL'DEN İKİ GÜN ÖNCE ÖLDÜRÜLDÜ

Babasının bin Ladin hakkında, Avrupa Parlamentosu'nda bütün ülkelere uyarı yaptığını ancak onu kimsenin dinlemediğini söyleyen Ahmet Mesud, "O'nu dinlemediler ve 11 Eylül olayından iki gün önce onu öldürdüler ve artık babamın söylediklerinin ne kadar doğru olduğunu anlamaları için çok geçti" dedi.

Mesud, "Onlar (el Kaide) İslam adına babamı öldürdü, babamın Müslüman olduğunu umursamadılar. Onlar İslam'ın nasıl şiddet isteyen bir din olduğuna inanır, anlamıyorum. Onlar (bin Ladin) terörist sadece İslam'ın adını kullandılar" dedi.

HALK İSTERSE SAHADA

Kendisinin ulusal arenada yer alıp almayacağı sorusuna "Ben öğretmen olmak istiyorum ama halkın iradesini görmek lazım. Eğer halk iradesi isterse neden olmasın" diyerek cevap verdi.

Babası Penşir Aslanı Şah Mesud'un mezarının başında, Sovyet tankları üzerine çıkmış, ya da babasının at üstündeki fotoğrafları ile kendini hayran seyreden çocuklar oğul Mesud'un etrafını sarıyor.

Kendisiyle selfie fotoğraf çektirmek isteyen çocuklarla birlikte poz veren Mesud'a çocukların bu davranışını neyle izah ediyorsunuz sorusuna ise sadece " aşk" diye cevap veriyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 14:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48