Savaştan kaçan Afgan gençler uyuşturucuya bulaşıyor

Afganistan'dan yeni bir iş umuduyla İran'a giden binlerce genç, buradaki ağır çalışma şartları ve uyuşturucuya bulaşma riskiyle karşı karşıya kalıyor. Şimdiye kadar binlerce genç uyuşturucuya bulaşarak ülkesine geri döndü

Savaştan kaçan Afgan gençler uyuşturucuya bulaşıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uyuşturucunun en çok üretildiği ülkelerden biri olarak bilinen Afganistan'da gençler, uyuşturucuya başka ülkelerde alışıyor. İşgal ve iç savaş nedeniyle yoğun bir genç nüfus göçü veren Afganistan'dan İran'a giden binlerce genç, ülkesine uyuşturucuya bulaşmış halde dönüyor.

Her gün İran sınırından binlerce Afgan genç ülkesine geri dönüyor. İş bulmak umuduyla ülkelerini terk eden binlerce Afgan genç, kötü çalışma şartları sebebiyle ülkelerine geri dönmek zorunda kalıyor.

İran’da kaçak olarak çalışan 2 milyona yakın Afgan olduğu tahmin ediliyor. Kaçak olarak gidip iş edinemeyen veya bazı işverenlerin kayıtdışı olmalarını kötüye kullandığı binlerce genç işçi uyuşturucu bağımlısı oluyor.

Her gün bin ila bin beş yüz arasında Afgan’ın geçtiği Afganistan-İran sınırından kötü şartlar sebebiyle geri dönen gençler Afganistan’da da uyuşturucunun yayılmasına sebep oluyor.

Afganistan’ın Herat şehrinde bir uyuşturucu ile mücadele kliniğinde çalışan Muhammet Çaghog’un AFP ile yaptığı röportaja göre Afganların büyük kısmı uyuşturucuya ülke dışında başlıyor.

23 yaşında olan Muhammed Naim ise uyuşturucuya İran’da işçi olarak çalışırken başladığını ifade ederken uyuşturucu kullanmasını sebebini ağır iş koşulları altında çalışırken bunun dinlenmek ve işe tekrar sarılmak için iyi bir yol olduğunu söylüyor.

Afganistan’da nüfusun yüzde on’unun uyuşturucu kullandığı söyleniyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 14:09
banner53
YORUM EKLE

banner39