banner39

banner35

Tacikistan-Afganistan sınırında silahlı çatışma

Tacikistan'a Afganistan'dan yasa dışı yollarla girmek isteyen silahlı çete üyesi ve bir Tacik askeri çıkan çatışmada hayatını kaybetti

Afganistan 07.03.2016, 10:08 07.03.2016, 10:08
Tacikistan-Afganistan sınırında silahlı çatışma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'dan bir silahlı çetenin yasa dışı yollarla Tacikistan'a girmeye çalışması üzerine çıkan silahlı çatışmada biri Tacikistan askeri iki kişi hayatını kaybetti.

Tacikistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesine bağlı Sınır Koruma Birliği Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, Panj sınır kapısı yakınında Afganistan'dan yasa dışı yollarla ülkeye girmek isteyen dokuz kişiden oluşan silahlı çete ile Tacikistan sınır koruma birlikleri arasında çatışma çıktı.

Açıklamada, çatışmada bir çete mensubunun ve bir Tacik sınır koruma askerinin öldüğü, bir çete üyesinin yaralandığı belirtildi.

Çatışmanın çıktığı dağlık bölgede çete mensuplarının yakalanması amacıyla operasyon düzenlendiği ifade edilen açıklamada, olaya karışan Afgan kökenli şahısların kimliklerinin tespit edildiği, çetenin liderliğini Afganistan vatandaşı Mirafzal Arbob Şerafzal'ın yaptığı bildirildi.

Yerel basında çıkan haberlerde, Şerafzal'ın Afganistan Talibanı'na yakınlığıyla bilindiği öne sürüldü.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?