banner39

Taliban 35 öğretim üyesi ve öğrenciyi kaçırdı

Afganistan’da Kandahar Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyelerinden oluşan 35 kişilik gurup, Taliban tarafından kaçırıldı.

Afganistan 10.06.2014, 20:32 10.06.2014, 20:32
Taliban 35 öğretim üyesi ve öğrenciyi kaçırdı

Afganistan’ın güneyindeki Kandahar Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyelerinden oluşan 35 kişilik gurubun, Taliban militanları tarafından kaçırıldığı bildirildi.

Kandahar Valiliği sözcüsü Davahan Minepal, söz konusu gurubun, Kandahar’dan başkent Kabil'e gelirken Gazne vilayetinin Karabağ ilçesinde kaçırıldığını söyledi.

Militanların, üniversite öğrencileri ve öğretim görevlilerini taşıyan otobüsü durdurmak için açtığı ateş sonucu bir öğretim elemanının yaralandığı bilgisini veren Minepal, kaçırılan kişilerin, 14 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için okulların tatil edilmesi dolayısıyla bu süreyi evlerinde geçirmek için Kabil'e gitmeye çalıştığını belirtti.

Gazne Vali Yardımcısı Muhammad Ali Ahmadi de kaçırılan kişilerin nereye götürüldüğü konusunda bilgi sahibi olmadıklarını ancak Talibanla arabuluculuk yapacak kanaat önderleriyle görüşmeye başladıklarını kaydetti.

Taliban ise bu konuda henüz açıklama yapmadı.

Afganistan Çalışma Bakanlığı, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu nedeniyle 10-16 Haziran arasında tüm okullarını tatil olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (2)
Zeki Dincer 7 yıl önce
Molla Ömer 2011 yılında kendi emir altındaki Taliban üyelerine verdiği fetvasında okullara saldırılmamasını ve öğrencilerin herhangi bir şekilde korkutulup, zarar verilmemesini söylemişti. Taliban’ın son zamanlarda okullara ve öğrencilere karşı giderek artan bir şekilde gerçekleştirdikleri bu saldırılar, Molla Ömer’in ya iki yüzlü olduğunu ya da emrindekiler üzerinde hiçbir geçerliliğinin kalmadığını gösteriyor.
Zeki Dincer 7 yıl önce
Molla Ömer’in kendisi okullara ve öğrencilere karşı yapılan saldırıların Afganistan’ın ve İslam’ın düşmanlarının işi olduğunu söylemişti. Molla Ömer zayıf bir lider olmaktan çok iki yüzlü biri. Bir taraftan bu gibi saldırıları kınama niteliğinde söylemlerde bulunurken, gizli gizli Taliban’a tam tersi emirler veriyor. Bunun başka bir açıklaması yok.
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?