banner39

Taliban, Afganistan'da üç kasabayı IŞİD'den aldı

Afganistan Taliban'ının Zabul ve Farah'tan sonra Nangarhar'ın Batı Kot ve Çaparlar kasabalarını IŞİD'den geri aldığı açıklandı

Afganistan 06.01.2016, 10:10 06.01.2016, 12:11
Taliban, Afganistan'da üç kasabayı IŞİD'den aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Doğu Afganistan'da Taliban Hareketi ve IŞİD militanları arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı açıklandı.

Amerikanin Sesi radyosu Özbek hizmetinde yer alan bir habere göre, çatışmalarda her iki taraftan onlarca kişi öldü. Irak ve Suriye’nin bir kısım topraklarını ele geçiren IŞİD örgütü şimdi de Afganistan'da bazı bölgelerde varlık göstermeye çalışıyor.

Afgan güvenlik güçleri, bu iki örgüt arasındaki çatışmaların Pakistan sınırındaki Nangarhar ilinin Batı Kot ve Çaparhar ilçelerinde yoğunlaştığını bildirdi. Taliban bu iki ilçeyi IŞİD’den almayı başardı, ancak komşu Nazyon ilçesinin halen IŞİD’in kontrolünde kaldığı bildirildi.

Taliban sözcüsü Zabihulla Mücahit Amerika'nın Sesi radyosuna verdiği röportajda bölge ile ilgili bilgileri doğruladı.

Öte yandan Nangarhar ili güvenlik güçleri IŞİD üyelerini pusuya düşürerek 15 kişiyi öldürdüklerini açıkladı.

Taliban, IŞİD’i Afgan hükümetine karşı mücadelesinde bir engel olarak görüyor. Afgan resmi kaynakları, Taliban'ın ülkenin güneyindeki Zabul ve Farah'ın bazı bölümlerinden de IŞİD’i çıkarttığını bildirdi.

Afganistan’da geçen sene Taliban’dan ayrılan ve Özbekistan İslami Hareketinden bazı kişiler IŞİD’e katılmışlardı. Afgan hükümeti yetkilileri Taliban’dan ayrılanların çoğunluğunun Pakistan’ın Haybar, Örakzoy ve Bacaurdan illerinden olduğunu bildirdi.

IŞİD Nangahar ilinde FM radyo kanalı kurarak Afgan gençlerini kendi saflarına katılmaya davet etmeye başladı. Afgan hükümeti IŞİD’in radyo yayınlarına müdahale etmeye çalıştı, ancak yerli halk ve yerel basın militanların davetinin halen devam etmekte olduğunu söyledi.

IŞİD Afganistanlıları, Kabil hükümeti, NATO güçleri ve Taliban'a karşı silahlı mücadeleye davet ediyor.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?