banner39

Taliban IŞİD ile mücadele için tugay oluşturuyor

Afganistan'da gittikçe artan IŞİD saldırılarının önüne geçmek için Taliban güçleri, kontrolündeki bölgelerden binlerce asker toplayarak eğitmeye başladı

Afganistan 13.10.2015, 13:39 13.10.2015, 18:25
Taliban IŞİD ile mücadele için tugay oluşturuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Taliban'ın gittikçe artan IŞİD tehditi karşısında, elinde tuttuğu şehirlerden binlerce kişi toplayarak eğitmeye başladığı belirtiliyor. Afgan medyasında yer alan haberlere göre, Nangarhar'da tahmini 4 bin 200 IŞİD savaşçısı bulunuyor. Taliban ise IŞİD savaşçılarına karşı, bilhassa IŞİD mağdurlarından topladığı özel birliklerle çıkacak.

Bu uygulamalrdan biri de Bagh köyü sakinleri. Doğu Afganistan'da Maamand Vadisinde üç ay önce IŞİD tarafından işgal edilen Bagh köyü sakinlerinden 80 aile, evleri yakılıp yağmalandığı için, Celalabad yakınlarında bir bölgeye sığınmak zorunda kalmış. Bagh köyünü boşaltması üzerine aşiret büyükleri, hükümet ile ya da Taliban ile işbirliği yapmak istemiş. Taliban bu talebe cevap verince, IŞİD'le mücadele etmek isteyen köylülere de Taliban yardımı başlamış. 

 Afganistan Göç ve Mülteci Bakanı Ewaz Basharat Khan, IŞİD'in şiddetinden kaçmak için 17 bin ailenin evlerini terkedip yeni yerlere göç etmek zorunda kaldığını belirtiyor. Diğer yetkililer ve aşiret büyükleri ise rakamın daha fazla olduğunu tahmin ettiklerini söylüyorlar.

IŞİD'in Horasan Emirliği olarak bölgede yapılandığı, ancak Pakistan ve Afganistan'da henüz tam koordinasyon sağlayamadığı için liderlerinin Irak ve Suriye'den olduğu da yine Afgan medyasında verilen haberler arasında.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?