banner15

Taliban kaybettiği şehri yıldönümünde geri aldı

Sabah saatlerinde Kunduz'a dört koldan saldırı başlatan Taliban güçleri geçen yıl sivillerin öldürülmesi pahasına NATO, ABD ve Afgan güçlerince yapılan yoğun bombardımanlı hava saldırıları sonrası şehirden atıldığı günün yıldönümünde şehri yeniden geri aldı

Taliban kaybettiği şehri yıldönümünde geri aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'ın Kunduz şehrine bu sabah dört yönden saldırı başlatan Taliban güçlerinin şehrin bir çok bölgesini ele geçirdiği bildirildi.

Taliban'a ait sitelerde grubun şehrin içindeki asayiş turları video ile paylaşıldı.

 

Kunduz'da yaşayan yerel halk Afgan hükümetine bağlı askeri birliklerin şehirden kaçtığını doğruladı.

Taliban güçleri şehirden kaçan Afgan askerlerinin ardından birçok ağır silahlar ve Amerikan Humvees dahil bir çok orduya ait aracı ele geçirdi.

SINIR TANIMAYAN DOKTORLARIN HASTANESİNİN VURULDUĞU GÜN...

Kunduz'da geçen sene bugün NATO'ya bağlı  ABD uçakları tarafından şehrin tek aktif hastanesi olan Sınır Tanımayan Doktorlar isimli sağlık kuruluşuna ait hastahane, hava bombardımanıyla vurulmuştu. Kısa adı ile MSF olan örgüt açıklamasında, hava saldırısında 42 hasta ve sağlık personelinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu

Taliban, geçen sene de Kunduz'a girmişti. Şehrin kontrolünü Taliban'dan geri almak için sivilleri bombalamak pahasına ağır saldırı başlatan NATO birlikleri ve Afgan ordusu, günler süren bombardıman sonrasında Kunduz'dan Taliban güçlerini çıkarmıştı. Bir sene sonra yine Taliban güçlerinin eline geçen Kunduz, stratejik öneme sahip.

 

Şehre giren Taliban savaşçıları "Afganistan İslam Emirliği"nin beyaz bayrağını Kunduz şehir merkezinde göndere çekti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2016, 11:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35