'Taliban lideri Ahundzade ölmedi Pakistan'da hastanede'

Taliban, yeni lideri Molla Heybetullah Ahundzade’nin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğine dair iddiaları yalanladı

'Taliban lideri Ahundzade ölmedi Pakistan'da hastanede'

Taliban Hareketi’ne yakın kaynaklar,  Taliban’ın yeni lideri Molla Heybetullah Ahundzade’nin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğine dair iddiaları yalanladı

İslami Hareket’te üst düzey askeri yetkili Mevlevi Muhammed Ali Can Ahmed , Ahundzade’nin hasta olduğunu doğrulayarak, hareketin üst düzey bazı liderlerine virüs bulaştığını duyurdu. Ali Can Ahmed, ABD merkezli Foreign Policy dergisine yaptığı açıklamada, “Liderimiz hasta, ama iyileşiyor” dedi. Ancak Pakistan’ın Ketta şehrinde Taliban’a mensup ve isminin verilmesinin istemeyen 3 yetkili, Ahundzade’nin virüsten öldüğüne inanıyor. Fakat söz konusu iddia, henüz resmi olarak doğrulanmadı.

Üst düzey bir Afgan yetkili, Taliban’ın Katar’ın başkenti Doha’daki bürosunda bulunan yetkililer de dahil birçok yetkiliye koronavirüs bulaştığını belirtti. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, “Doha’daki neredeyse tüm Taliban liderlerine virüs bulaştı. Bu önemli bir gelişmedir. Çünkü yetkililerin virüse yakalanması halinde eğer Afganistan hükümeti ve Taliban Hareketi arasındaki müzakerelerin ilerleyen birkaç gün içerisinde başlaması muhtemel değilse, ateşkes ne kadar sürecek?” ifadelerini kullandı.

İsminin açıklanmasını istemeyen Taliban yetkilileri, Taliban’ın lideri Ahunzade’nin, son 3 aydır görülmediğini, geçen ayki Ramazan Bayramı’nda ofisinden yayınladığı bir bildiri de dahil, herhangi bir ses kaydı yayınlamadığını belirtti.

Taliban’ın üst düzey liderlerinden Ahmed, Ahundzade’nin hastaneye sevk edildiğini söylerken, hastane ismini açıkça zikretmedi. Taliban liderinin Pakistan’da tedavi görüp görmediği sorusuna ise Ahmed, “Neden hastane için tek devlet olarak Pakistan tercih ediliyor? Bizi destekleyen, Pakistan’dan daha güçlü başka ülkeler de var ve dünya bunu biliyor. Ülke isminden bahsetmeyeceğim, ancak güçlü bir ülke ve müttefiklerimizden biri” açıklamasında bulundu.

Afganistan hükümeti ve batılı resmi kaynaklar, Ahundzade’nin bir süredir virüs dolayısıyla rahatsız olduğunu belirtti. Londra’daki Royal United Services Savunma ve Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nden Uzman Antonio Giustozzi, Taliban kaynaklarının edindiği bilgiler göre, Ahundzade’nin koronavirüsle enfekte olduğunu doğruladığına dikkati çekti. Giustozzi, “Heybetullah son derece hasta ve Pakistan’da hastanede” dedi.

Taliban Hareketi, bazı liderlerin hastalandığı iddialarını yalanlarken, yayınladığı bir bildiride “Bu saçma haberlerin doğruluğu bulunmuyor. Liderlerimiz Allah’a şükür sağlıklı. Çalışmalarıyla meşguller ve herhangi bir üzücü durumla karşılaşmadılar” ifadelerini kullandı.

Öte yandan gözlemciler, geçen pazartesi yayınladıkları bir bildiride, hareket ve Washington arasında bu ilişkilerin korunması yönünde bir anlaşma imzalanmasına rağmen Taliban hareketi ve özellikle Hakkani Örgütü olmak üzere El-Kaide örgütüyle hala aralarına mesafe koymadığını ifade etti. Gözlemciler, Güvenlik Konseyi’ne sundukları raporda, Taliban’ın ABD ile müzakereler sırasında El-Kaide ile düzenli istişarelerde bulunduğunu ve kendisine, aralarındaki tarihi bağları koruyacağına dair güvenceler sunduğunu belirtti. Gözlemciler, bu bağların ise ‘dostluk, evlilik, ortak dava ve ideoloji’ kaynaklı olduğuna dikkat çekti.

Diğer taraftan ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, geçen pazartesi günü ABD’nin Afganistan’dan geri çekilme taahhüdünün, Taliban’ın terörizmle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesine bağlı olduğunu söylerken, anlaşmanın uygulanacağına ilişkin umudunu dile getirdi. Halilzad, Washington’da video konferans aracılığıyla bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, “ABD’nin geri çekilmesi şartlıdır. Bu durum oldukça önemlidir ve üzerinde çalışılıyor. Kuvvet sayımızı azaltmaya başladık. El-Kaide Hareketi’ne veya ABD’nin ve müttefiklerimizin güvenliğini tehdit eden herhangi bir terör örgütüne ev sahipliği yapmamasını öngören anlaşmanın, Taliban tarafından uygulanıp uygulanmadığını takip ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

BM gözlemcileri, “Anlaşmanın başarısı, Taliban’ın El-Kaide’yi Afganistan’daki mevcut faaliyetlerini sona erdirmeye teşvik etme isteğine bağlıdır” dedi. Gözlemciler, Taliban’ın anlaşmaya bağlı olması halinde bu durumun, El-Kaide yanlısı taraf ve karşıtı taraf arasında bir çatışmaya yol açabileceğine dikkati çekti. Zalmay Halilzad da raporun,  Taliban ve Washington arasındaki anlaşmanın imzalanmasından yaklaşık iki hafta sonrası olan, 15 Mart’ta sona eren bir dönemi kapsadığını belirtirken, Taliban’ın yükümlülüklerini yerine getirmesinin biraz zaman alabileceğini söyledi. “Birkaç adım attılar ve daha çok adım atmaları gerekiyor” diyen Halilzad, Taliban’ın sözlerini yerine getirmemesi durumunda, Washington’un da verdiği sözleri yeniden gözden geçirebileceğini ifade etti. Zalmay Halilzad, “Taliban ile iyi görüşmeler gerçekleştirdik. Terörle ilgili yükümlülüklerin nasıl uygulanacağını ayrıntılı olarak takip eden bir gözlem grubumuz var. İlerleme olduğuna inanıyoruz, ancak bu faaliyetleri yakından takip etmeye devam edeceğiz” dedi. Afganistan’daki şiddetin azaltılması ve hareket ile hükümet arasında barış anlaşmasının sağlanması meselesine de değinen Halilzad, “Taliban ile imzalanan anlaşmayı ve Afganistan hükümetiyle ortak bildiriyi hayata geçirme konusunda şu an daha umutluyuz” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Şarkul awsat

banner53
YORUM EKLE

banner39