banner39

Taliban: Türklerin öldüğü saldırıyı biz yapmadık

Taliban Sözcüsü Zebiyyullah Mücahid, üç Türk mühendisin öldüğü saldırıyı kendilerinin gerçekleştirmediğini açıkladı

Afganistan 02.06.2014, 13:51 02.06.2014, 19:07
Taliban: Türklerin öldüğü saldırıyı biz yapmadık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Taliban sözcüsü Zabiyyullah Mücahid hayatını kaybeden 3 Türk’e yönelik saldırıyı Taliban’ın gerçekleştirmediğini belirtirken mühendislerin kimliği belirlendi.

Dışişleri bakanlığı'ndan yapılan açıklamada saldırıda ölenlerin EMTA çalışanlarından Proje Müdürü Fuat Taş, Ümit Ünal ve Halil Gül olduüğu belirtildi. Açıklamada Ahmet Şahinoğlu isimli vatandaşın ise yaralı olduğu ifade edildi.

TALİBAN SÖZCÜSÜ: SALDIRIYI BİZ DÜZENLEMEDİK

Afganistan'ın doğusundaki Nangerahar vilayetinde sabah saatlerinde Türk mühendisleri taşıyan araca yönelik intihar saldırısını Taliban örgütü üstlenmedi.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, üç Türk mühendisin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıyı Taliban'ın düzenlemediğini savundu.

Türkiye halkına karşı her zaman iyi niyetli davrandıklarını söyleyen Mücahit, ''Türk halkının Afgan halkıyla din bağı bulunmaktadır. Biz her zaman Türk halkını sevdik ve seviyoruz. Dolayısıyla böyle bir saldırıyı özellikle, bile bile asla yapmayız'' dedi.

Sözcü Mücahit, daha önce de yanlışlıkla Taliban tarafından Logar kentinde kaçırılan Türkleri, kim olduklarının anlaşılmasından sonra serbest bıraktıklarını hatırlattı.

 Mücahit, Afganistan'da meydana gelen tüm olayların sorumluluğunun Taliban'a atfedildiğini ileri sürerek, bu ülkede Taliban'dan başka birçok örgütün faaliyet gösterdiğini söyledi.

Nangerhar'ın Behsud ilçesinde sabah saatlerinde bir intihar eylemcisinin motosiklete yerleştirdiği bombayı, Türk mühendislerinin aracına yaklaşarak patlatması sonucu üç mühendis yaşamını yitirmiş, bir kişi yaralanmıştı.

 

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?