banner39

Taliban ve hükümet arası uzlaşı grubu üyeleri kaçırıldı

Taliban ile mevcut hükümet arasında uzlaşı sağlamak için kurulan Halk Barış Hareketi'nin bir başka üyesi Bismillah Watandost, mesai arkadaşlarının Farah'ta bazı bölgeleri ziyaret ederek ateşkes çağrısı yapmak istediklerini kaydetti.

Afganistan 26.12.2019, 09:53
Taliban ve hükümet arası uzlaşı grubu üyeleri kaçırıldı

Afganistan'ın batısında bulunan Farah şehrinde bir otobanda araç konvoyunu durduran Taliban Halk Barış Hareketi'ne üye 27 aktivisti kaçırdı.

Salı akşamı komşu Herat şehrinden Farah güzergahında giden altı araçlık konvoyun Balabuluk ilçesi mevkiinde silah zoruyla durdurulduğunu belirten Farah Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Muhibbullah Muhib, aktivistlerin serbest bırakılması için çalışmaların başlatıldığını kaydetti.

Taliban ile mevcut hükümet arasında uzlaşı sağlamak için kurulan Halk Barış Hareketi'nin bir başka üyesi Bismillah Watandost, mesai arkadaşlarının Farah'ta bazı bölgeleri ziyaret ederek ateşkes çağrısı yapmak istediklerini kaydetti. Taliban'dan ise henüz konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

Halk Barış Hareketi, geçtiğimiz sene güneydeki Helmand şehrindeki bir stadyumda yapılan bombalı araç saldırısına tepki olarak kurulmuş, Kabil hükümetiyle 2001'deki Amerikan işgalinden sonra kan kaybeden Taliban arasında uzlaşı sağlamak ve sivil ölümlerini azaltmak için ülke genelinde çalışmalar yapmıştı.

Taliban, Halk Barış Hareketi faaliyetlerinin mevcut hükümetin maddi desteğiyle yapıldığını iddia etmiş ancak aktivistler bunun doğru olmadığını açıklamıştı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?