banner15

Talibana karşı baraj yıktılar!

Bahar Ömer operasyonlarına başlayan Taliban'ın Afganistan'ın Kunduz şehrini geri almak için bölgeye girişine, Afgan güçleri bölgedeki barajı yıkıp şehri sular altında bırakarak engel olmaya çalışıyor

Talibana karşı baraj yıktılar!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'da Taliban'a engel olmak için baraj yıkıldı. Taliban'ın Kunduz'u geri almak için güçlü bir saldırı yapacağını açıklamasının ardından Afgan güçleri Taliban'ın ilerlemelerini durdurmak için yeni bir taktik denedi. Baraj kapılarını açıp şehri sular altında bıraktı.

Üst Kunduz'un alt havzasında Bamyan'da Aqrhabat köyünde bulunan Aqrhabat Barajı yerel nüfusun tarım ve genel kullanım ihtiyaçlarını karşılayan önemli bir baraj.

Khaama Press, baraj sularının şehri doldurmasının ardından 31 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Yetkililer sel sularının beş bin dönüm araziyi sular altında bıraktığını ve beş kişinin de kayıp olduğunu açıkladı.

Çarşamba günü Taliban bahar operasyonlarına başladığını duyurmasının ardından Kunduza yakın bölgelerde Afgan güçleri ile Taliban arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Talibanın şehri merkezine yöneldiği ancak kırsalda Afgan güvenlik güçleri tarafından geri püskürtüldüğü iddia edildi.

Afgan güçleri Taliban gurubunun üst düzey 3 komutanını öldürdüklerini iddia ederken, Taliban da Ömer'i operasyonları kapsamında Badakşan Vilayetinin Tagab bölgesinde 10 köyü ele geçirdiğini açıkladı.

Kunduz'da şiddetli çatışmalar devam ediyor. Taliban Kunduz'un Kaleyi Zal ilçesini ele geçirdiğini iddia ediyor ancak Kabil hükümeti bu haberi henüz doğrulamadı.

Stratejik açıdan önemli bir noktada bulunan Kunduz, Güneydeki başkent Kabil'e, batıdaki Mezar-ı Şerif'e, kuzeydeki Tacikistan sınırına karayolu ile bağlı bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 11:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48