banner39

Taliban'dan bayram mesajı

Bayram mesajı yayınlayan Taliban lideri Molla Ömer, işgalin bitmesinin ardından kimseden intikam alınmayacağını söyledi

Afganistan 06.08.2013, 17:34 06.08.2013, 17:34
Taliban'dan bayram mesajı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Taliban lideri Molla Muhammed Ömer Akhun, gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin anlamsız olduğunu belirterek, Afganistan'daki seçimlerin sadece göstermelik olduğunu, esas ismin ABD'de çok önceden belirlendiğini söyledi.

Taliban lideri Molla Ömer, yayınladığı bayram mesajında Afganlara sıcak mesajlar verirken, ABD ve diğer batılı güçleri, saldırıları yoğunlaştıracakları yönünde tehdit etti.

İslami, adil ve tüm Afganistan'ı kapsayacak bir hükumetin ülkeyi başarıya götürebileceğini dile getiren Molla Ömer, son dönemlerde gündeme gelen ve Afganistan'ın federalizm ile yönetilmesini öngören görüşe sıcak bakmadıklarını vurgulayarak, "Afgan vatanseverlerin de yardımı ile ülkemizin bölünmesi planına asla izin vermeyeceğiz" dedi.

Gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin anlamsız olduğunu belirten Ömer, "2014'te bir cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacakmış. Bu cumhurbaşkanlığı seçimi sadece ama sadece zaman kaybıdır ve bilinçli Afganlar zaten katılmayacaklardır. Zira Afgan halkı asıl seçimin Washington'da yapıldığını biliyor."

2014 sonunda NATO güçlerinin çekilmesinin ardından Taliban'ın yeniden eski gücüne kavuşacağı, bu süre zarfında bir kıyım yaşanacağı endişesine açıklık getiren Molla Ömer, hiçbir şekilde intikam alınmayacağı sözünü verdi.

Taliban lideri, ülkede işgal sona erdikten sonra Afganlar arasında yeni hükümet kurulmasının sorun olmayacağını, Afganların ne ülkelerini işgal edenleri ne de onların getirdiği kiralık kuklaları istemediğini kaydetti. Molla Ömer, kendi kontrollerinde çalışacak yardım kuruluşlarının faaliyetlerine de açık kapı bıraktı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?