banner39

Taliban'dan Dostum'un konvoyuna pusu

Afganistan'da Taliban ile mücadeleye giren General raşid Dostum'un konvoyu pusuya düşürüldü. Saldırıda Dostum'un 15 askeri hayatını kaybetti

Afganistan 17.10.2016, 10:12 17.10.2016, 14:05
Taliban'dan Dostum'un konvoyuna pusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan Birinci Başkan Yardımcısı Özbek asıllı General Abdül Raşid Dostum'un Faryab'ta Taliban'a yönelik başlattığı operasyonu sırasında konvoyuna saldırı gerçekleştirildi.

15 GÜVENLİK GÖREVLİSİ HAYATINI KAYBETTİ

Dostum, yaptığı açıklamada, Taliban'a karşı operasyon başlatmak için ülkenin kuzeyindeki Faryab vilayetinin Gurmaç ilçesine giderken örgütün yollara döşediği bombanın patladığını, patlamada ve ardından çıkan çatışmada aralarında önemli komutanlarının da bulunduğu 15 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Yara almadan kurtulduğunu ifade eden Dostum, çatışmada isabet eden mermiler sonucu 3 zırhlı arabasının da hasar gördüğünü söyledi. Dostum, içinde bulunduğu tanka da mermilerin isabet ettiğini vurgulayarak çatışmada 20 güvenlik görevlisinin de yaralandığını kaydetti.

Operasyonda onlarca Taliban üyesinin öldürüldüğünü dile getiren Raşid Dostum, örgüt kontrolündeki çoğu bölgenin tekrar ele geçirildiğini vurguladı.

Dostum, öldürülenlerin arasında Pakistan ile Özbekistan vatandaşı ve Çeçen'in de bulunduğunu aktardı.

Dostum, operasyonların, yaklaşık bir hafta önce Taliban kontrolüne geçen Gurmaç ilçesini geri aldıktan sonra kuzeydeki diğer illerde de başlatılacağının altını çizdi.

Raşid Dostum DAEŞ'e yönelik başlattığı operasyonda ülkenin kuzeyine 7 bin asker dağıttığını açıklamıştı. Genel Dostum hafta sonu komutanlarıyla birlikte düzenlediği toplantıda, Faryab, Cevizcan ve Sar e pol şehirlerinde geniş bir operasyona başlayacaklarını açıklamıştı.

HELMAND'DA TALİBANLA ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Helmand'da ise çatışmalar devam ediyor. Faryab'da ise cumhurbaşkanı birinci yardımcısı general Abdul Raşit Dostum ile Taliban militanları arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı ve Dostum'un bu bölgede en az 20'ye yakın adamını kaybettiği iddia ediliyor. 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?