banner15

Taliban'dan Ramazan arası istendi

Geçen hafta Gazne eyaletinde Taliban tarafından yapılan baskın sonucu kaçırılan istihbarat ve emniyet çalışanı 12 kişinin öldürüldüğü açıklandı. hükümet Taliban'a Ramazan ayı boyunca ateşkes çağrısı yaptı

Taliban'dan Ramazan arası istendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'ın Ghazni (Gazne) eyaletinde Taliban grubu tarafından yapılan baskın sonucu rehin alınan güvenlik görevlilerinin 12'sinin öldürüldüğü açıklandı.

Afgan Ordusu İstihbarat yetkilisi Gulam Muhammed Tahiri, 7’si polis, 3’ü asker ve 2’si gizli servis yetkilisi olmak üzere 12 kişinin Taliban tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Gazne Valiliği Sözcüsü Javed Salangi yaptığı açıklamada, 4 gün önce Gazne kentinde Taliban’ın kaçırdığı 11 kamu çalışanının dün gece örgüt tarafından kentin Ander ilçesinin Kamalhel bölgesinde öldürüldüğünü söyledi.

Taliban tarafından öldürülenlerin ülkenin farklı bölgelerinde polis ve asker olarak görev yaptığını belirten Salangi, “Öldürülen 11 kişi yıllık izinlerini kullanmak için evlerine giderken Taliban tarafından yakalanmıştı.” dedi.

Taliban ise henüz açıklama yapmazken Hükümet Ramazan ayı boyunca ateşkes ilan edilmesini istedi.

KUNDUZ'DA SİVİLLER KAÇIRILDI

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinde dün Taliban tarafından kaçırılan 20 yolcudan 11'i kurtarıldı.

Kunduz Emniyet Müdürü General Muhammed Kasim Cengelbağ, yaptığı açıklamada, militanların, Kunduz vilayetinden Tahar vilayetine gitmekten olan bir yolcu otobüsünü Bag Amir bölgesinde durdurarak içindeki 20 yolcuyu kaçırmasının ardından bölgede hemen operasyon başlatıldığını belirtti.

Operasyon sonucu 11 yolcunun kurtarıldığını ifade eden Cengelbağ, diğer 9 yolcunun serbest kalması için de çalışmaların devam ettiğini söyledi. Cengelbağ, kaçırılanların hepsinin sivil olduğunu vurguladı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 10:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48