banner15

Taliban'ın saldırısı ters tepti

Afganistan'da Taliban Murgab ilçesine saldırdı, ağır kayıp verdi

Taliban'ın saldırısı ters tepti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Taliban, Afganistan'ın batısındaki Badgis vilayetinin Murgab ilçesine saldırı düzenledi.

Murgab Kaymakamı Ziyauddin Akazey, Taliban'ın ilçedeki polis karakollarına saldırdığını, çıkan çatışmada 50 Taliban üyesinin öldürüldüğünü ve bir o kadarının yaralandığını söyledi.

Saatlerce süren çatışmalarda bir güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini, 9'unun yaralandığını belirten Akazey, takviye güçlerin bölgeye ulaşmasıyla Taliban mensuplarının geri çekildiğini ifade etti.

Talibanla Afgan güçleri arasında 15 ilde şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Savunma bakanlığından yapılan açıklamaya göre ülkedeki çatışmalar 15 ile yayılmış durumda ve Taliban birçok bölgede Afgan güçlerine göre daha iyi ekipmanlara sahip.

TALİBAN: ASKERİ BÖLGE FETHETTİK

Taliban ise saldırıda 2 polis karakolunu ele geçirildiğini ve 14 güvenlik görevlisinin öldürüldüğünü iddia etti. Baglan eyaletindeki  DahnaGhori Bölgesinde ise askeri bir bölgeyi fethettiklerini duyurdu.

MANSUR'UN YEĞENİ YENİ GRUBUN BAŞINA GETİRİLDİ

Afganistan’da Taliban’dan ayrılan Mahaz Dadullah adlı grubun başına geçen yıl öldürülen Molla Mansur’un yeğeni olan Emdadullah Mansur getirildi.

Amerikan AP ajansına göre Afganistan’ın güneyindeki Zabul vilayetinde toplanan Mahaz Dadullah adlı grup Taliban’a karşı savaşan yerel bir örgüt.

Örgütün yeni lideri olan Emdadullah Mansur, konuşmasında Molla Mansur’un yeğeni olduğunu ve üyelerin aldıkları karar gereği örgütün liderlik görevini kabul ettiğini söyledi.

Yabancı güçlerle savaşmada kararlılığını dile getiren Mansur, örgütün eski lideri Molla Mansur’un da öcünü alacağı mesajını verdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2016, 15:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48