banner15

Türk Kızılay'ı Kabil'de ofis açıyor

Türk Kızılay’ı Afganistan'da Afgan Kızılay’ı ile birlikte yardım çalışmaları için başkent Kabil'de bir ofis açıyor.

Türk Kızılay'ı Kabil'de ofis açıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk Kızılay’ı ve Afgan Kızılay’ı arasında imzalanan iyi niyet protokolü çerçevesinde artık Afgan Kızılay’ı ve Türk Kızılay’ı Afganistan'da birlikte çalışacak.

Türk Kızılay’ı Genel Başkan Yardımcısı Naci Yılmaz başkanlığındaki heyet pazartesi günü Afganistan'a gelerek temaslarda bulundu. 2 gün süren temaslarda Türk Kızılay’ının Kabil'de açacağı ofisle ilgili gerekli alt yapı için heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi.

Afganistan Kızılay’ı Genel Merkezi’nde, Genel Başkan Fatima Gailani tarafından kabul edilen Türk Kızılay’ı Genel Başkan Yardımcısı Naci Yılmaz, Genel Müdür Mehmet Güllüoğlu ve Kızılay temsilcilerinden oluşan heyet ikili görüşmelerde birlikte gerçekleştirilecek projelerle ilgili görüş alışverişinde bulundular. Daha sonra iki kurum arasındaki iyi niyet protokolü imzalandı. İmza töreni ardından Afgan Kızılay’ı genel başkanı Fatima Gailani Türk Kızılay’ının Afganistan'da faaliyet gösterme kararından son derece mutlu olduklarını ifade ederek, ''uzun yıllara dayalı menfaat ilişkilerine dayanmayan dostluk ve kardeşlik ilişkileri şimdi yeni bir ivme kazanacak. Türk Kızılay’ının tecrübesi ve gücü bize büyük destek olacaktır'' şeklinde konuştu.

Kızılay genel Başkan Yardımcısı Naci Yılmaz da ''Afganistan'da açacağımız ofisle Afgan halkına afet ve benzeri zor durumlarda daha etkin ve yerinde tespitle yardım ulaştırma imkanımız olacak'' dedi.

Daha sonra Türk Kızılay’ı heyeti Afgan Kızılay’ının yetim çocuklar, dul ve zihinsel engelli kadınların barındırıldığı sosyal tesisleri gezerek bilgi aldılar. Tesislerdeki imkansızlıkları gören Kızılay heyeti yetim çocuklarla dul ve zihinsel engellilerin birlikte kaldığı tesislere yönelik bir destek projesi için de çalışmalara başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 13:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48