banner39

banner35

Türkiye'den Afganistan'a yardım eli

Afganistan'ın Pencşir vilayetinde 500 aileye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gıda ve battaniye yardımı yapıldı.

Afganistan 10.12.2021, 15:17
Türkiye'den Afganistan'a yardım eli

Vilayet merkezi Bazarak'taki şehir stadyumunda düzenlenen törene, TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal ile Taliban hükümetinin Mülteciler ve Geri Dönüşler Bakanlığı Göç Tespiti Daire Başkanı Mevlevi Şomalhan Muslih katıldı.

Törende 500 aileye 50'şer kilo un, 5'er litre sıvı yağ, bakliyat, şeker, çay, salça ve makarna içeren koliler dağıtıldı.

Yardımları alabilmek için stadyuma gelen Pencşirliler, uzun kuyruklar oluşturdu. İsmi Taliban'ın belirlediği ihtiyaç sahipleri listesinde olmayan onlarca kişi ise yardım umudu ile saatlerce beklemeye devam etti.

Törende konuşan TİKA Kabil Koordinatörü Çal, 4 kişilik bir ailenin 1 aylık ihtiyacını karşılayacak gıda malzemesi ve 1 battaniye yardımı yapıldığını söyledi.

Çal, “Bundan sonra da imkanlar ölçüsünde Afgan halkının yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Mülteciler ve Geri Dönüşler Bakanlığı Göç Tespiti Daire Başkanı Muslih ise "Afganistan halkının böyle bir dönemde yanında olan Türkiye’ye ve kurumu TİKA'ya çok teşekkür ederiz. Gerçekten şu an Afganistan’ın yardıma ihtiyacı var." ifadelerini kullandı.

Önceki Afganistan hükümetinin düşmesinin ardından Pencşir vilayetinde, Taliban ile Tacik lider Ahmed Mesud'un Ulusal Direniş Güçleri arasında çatışmalar devam etmişti.

Söz konusu çatışmalar nedeniyle binlerce Pencşirli evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Taliban, 6 Eylül'de Pencşir'i kontrolü altına aldığını duyurmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
8
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?