banner39

Zerdari'den Karzai'ye istihbarat teklifi

Pakistan devlet başkanı Afganistan'a istihbarat paylaşımı konusunda işbirliği teklif etti

Afganistan 16.09.2010, 13:56 16.09.2010, 14:42
Zerdari'den Karzai'ye istihbarat teklifi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari, Afganistan'a, Taliban'la mücadelesinde istihbarat alanında daha yakın işbirliği teklif etti.

Zerdari, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, “Bizim istihbaratımızla onlarınki arasında daha fazla güvenlik iş birliğine ihtiyaç var. Pakistan bunu teklif etmeye hazır” dedi.

İki ülke arasındaki iş birliğinin kendisinin iktidara gelmesinden beri arttığını söyleyen Zerdari, bunu daha ileri götürme niyetinde olduklarını açıkladı.

Karzai de görüşmeyi “kapsamlı ve verimli” olarak nitelendirerek, “Diyalogdaki bu açıklık aslında ilişkilerimizde ileri bir adım” dedi.

Görüşmenin "Taliban'ın Pakistan'ın aşiret bölgelerindeki üsleri" üzerinde yoğunlaştığını belirten Karzai, “Bu meseleler tartışmamız ve birlikte savaşmamız gereken meseleler” diye konuştu.

"Afganistan'a ya da Pakistan'a saldıran Fildişi Sahilleri'nden, Burkina Faso'dan veya Brazilya'dan gelmiyor" diyen Karzai, Talibanla müzakere konusundaki fikrinin de değişmediğini açıkladı.

ABD uzun bir süredir Pakistan hükümetine Taliban'la mücadelede daha sert olması için baskı yaparken, son 2,5 yıldır ülkenin kuzeyine insansız uçaklarla yaptığı saldırıları da sürdürüyor. Pakistan tarihinin en büyük sel felaketi olan ve 20 milyondan fazla insanı etkileyen afet sırasında bile bu füze saldırıları hız kesmedi.

Bu ay en az 13 insansız uçak saldırısı yapıldığı, bu saldırıların başlamasından beri en yoğun operasyonların gerçekleştirildiği bildiriliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?