banner39

175 bin Malili komşu ülkelerde...

Fransa'nın yürüttüğü Mali operasyonu sebebiyle evlerinden olup Moritanya'ya yerleşen Maliler, kaçtıkları kamplarda çok zor şartlar altında hayatlarını sürdürmeye çalışıyor

Afrika 17.04.2013, 17:35 17.04.2013, 18:12
175 bin Malili komşu ülkelerde...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mali'den korku içinde kaçan 175 bin kişi komşu ülkerde ümit arıyor. Ülkedeki en az iki milyon kişiyse açlık sınırında yaşıyor.

Savaşın devam ettiği Mali'de halk çok zor şartlarda hayatını sürdürmeye çalışıyor. Önce etnik gerilim, daha sonra da Fransa'nın müdahalesiyle Malililer'in hayatı tamamen değişti. Gerilim nedeniyle 175 bin kişi ülkeyi terk etti.

Kaçanların 75 bini Moritanya'da kurulan mülteci kamplarına sığındı. Fakat kamplardaki durum da endişe verici seviyede.

Sınır Tanımayan Doktorlar Teşkilatı'na göre, Moritanya'ya kaçan Malililer en basit ihtiyaçları olan gıda, barınma ve temiz suya bile erişemiyorlar.

HER GÜN İKİ ÇOCUK ÖLÜYOR

Sınır Tanımayan Doktorlar Teşkilatı'nın yayımladığı rapora göre, çöl sıcaklarında her 100 kişiye günde sadece 11 litre su verilebiliyor. Kampta üç bin kişiye sadece bir tuvalet düşüyor. Yetersiz beslenme nedeniyle hastalanan çocukların sayısının haftada 42'den 106'ya yükseldiği kampta, ortalama her gün iki çocuk hayatını kaybediyor.

Mali'de kalanların durumu da endişe veriyor. 300 bin kişinin ülke içinde yer değiştirdiği tahmin ediliyor. Ülkenin özellikle kuzeyinde gıda sıkıntısının giderek arttığı belirtiliyor. İki milyon kişinin açlık sınırında yaşadığı tahmin ediliyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?